Noc Muzeów 2020 w Racocie, Turwi i Kopaszewie już wkrótce!

Epidemia i ograniczenia z nią związane spowodowały, że majowa Noc Muzeów 2020 nie doszło do skutku. Nic jednak straconego, bo przełożono ją na noc z 31 lipca na 1 sierpnia. Uwaga! Obowiązują zapisy!

Gorzelnia w Turwi

Organizatorzy przygotowali na Noc Muzeów 2020 mnóstwo atrakcji. Jedną z ciekawszych jest na pewno zwiedzanie Gorzelni w Turwi. To jedna z ostatnich działających gorzelni rolniczych, przy której powstało unikatowe w skali kraju i Europy Muzeum Gorzelnictwa. Podczas trwającego 2 godziny zwiedzania uczestnicy prześledzą proces produkcji spirytusu rolniczego. Poznają też historię gorzelnictwa wielkopolskiego i turewskiego, obejrzą wyjątkową ekspozycję złożoną z pamiątek po dzisiaj już niedziałających gorzelniach. Zwiedzających oprowadzi kierownik gorzelni i twórca muzeum, na koniec czeka zwyczajowa niespodzianka (dla osób pełnoletnich)!

Reklama
Pałac w Kopaszewie

Drugim punktem zwiedzania jest Pałac w Kopaszewie oraz pobliska kaplica Skórzewskich. O wyjątkowości miejscowości świadczy fakt, iż gościł tu Adam Mickiewicz, Helena Modrzejewska czy prezydent Ignacy Mościcki. Dzisiaj to siedziba jednego z zakładów należących do Spółki DANKO i symbol nowoczesnego rolnictwa. W tym wyjątkowym miejscu przeszłość łączy się z teraźniejszością, a o jego unikatowości świadczą wspaniałe biografie osób tu mieszkających i żyjących. To właśnie tu mieszkał przez jakiś czas Jan Koźmian, twórca pojęcia praca organiczna. To tutaj przechowywano pamiątki po księżnej łowickiej, siostrze generałowej Chłapowskiej i bratowej cara Mikołaja I.

Koncert organowy w Racocie

Z kolei w kościele w Racocie odbędzie się koncert organowy. To wyjątkowa okazja do wysłuchania koncertu na organach firmy Bracia Walter, które zostały w bieżącym roku poddane kompleksowej renowacji. Instrument ufundowała wielkoksiążęca rodzina von Sachsen-Weimar-Eisenach. Dzięki renowacji wyjątkowy instrument będzie mógł pokazać swoje możliwości. Surowe – mimo barokowego charakteru – wnętrze wypełni się światłem, dźwiękiem i słowem! Usłyszymy m.in. Bacha, Haendla, Clarka, ale i polskich kompozytorów. Dla ciekawskich zaplanowaliśmy oglądanie instrumentu wspólnie z organmistrzami, którzy wykonywali prace konserwatorskie. Będzie to unikatowa szansa zerknięcia do wnętrza organów.

Reklama

Szczegóły dotyczące wydarzeń i linki do zapisów dostępne na stronie Noc Muzeów.

Go to TOP