Kilku pijanych kierowców udało się wyeliminować z ruchu drogowego w ramach akcji “trzeźwy poranek”. Nietrzeźwi kierowcy to jednak wciąż spory problem.

W mijającym tygodniu policjanci ruchu drogowego przeprowadzili akcję pn. „trzeźwy poranek”. Głównym celem tych działań było wyeliminowanie z ruchu drogowego zagrożenia, jakie stanowią nietrzeźwi kierowcy. Wyniki tego typu akcji organizowanych wcześniej wskazywały, że na drogach terenu powiatu kościańskiego trudno spotkać nietrzeźwego kierującego. Ostatnia akcja tylko jednego dnia pokazała, że jest zupełnie inaczej.

O godzinie. 8:17 w Kościanie na ul. Gostyńskiej patrol zatrzymał do kontroli drogowej  kierującego pojazdem peugeot 206, 26-letniego mieszkańca Kościana. Badanie trzeźwości wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie mężczyzny. Nieco ponad godzinę później, na tej samej ulicy, do kontroli drogowej zatrzymano kierowcę peugeota 307, 51-letniego mieszkańca gminy Kościan. Badanie trzeźwości wykazało ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie mężczyzny.

W godzinach wieczornych mundurowi także wykazali się czujnością, kiedy na ul. Taczanowskiego patrol zatrzymał do kontroli drogowej, kierującego rowerem, 33-letniego mieszkańca Kościana. Badanie trzeźwości rowerzysty wykazało ponad 0,9 promila alkoholu w organizmie mężczyzny.

Wypadek

Następnego dnia, około 21:30, służby ratunkowe powiadomiono o rannych osobach znajdujących się w pojeździe marki ford, który wpadł do rowu. Na miejscu nie zastano podróżujących autem. Okazało się, że pasażerkę, 78-letnią mieszkankę gminy Przemęt zabrano karetką do szpitala, a kierujący oddalił się z miejsca zdarzenia. Po kilku minutach zatrzymał go patrol drogówki na obwodnicy Kościana. Okazał się nim 59-letni mieszkaniec gminy Przemęt. W tym wypadku badanie trzeźwości wykazało 2,4 promila alkoholu. Ustalenia wskazywały, że do zdarzenia doszło na skutek najechania na element infrastruktury drogowej. W wyniku tego pojazd wzbił się w powietrze, a następnie spadł na pobocze i wjechał do przydrożnego rowu. W czasie kiedy kierujący stracił panowanie nad kierownicą, do wnętrza kabiny pojazdu dostał się znak drogowy, który prawdopodobnie spowodował poważne obrażenia u pasażerki.

Sprawcy wyżej opisanych zdarzeń odpowiedzą za naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu: kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz za doprowadzenie do wypadku komunikacyjnego. Policja przypomina, że osoba, która kieruje pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do lat 2. Sprawca wypadku drogowego musi liczyć się z karą pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli doprowadził do niego w stanie nietrzeźwości, kara pozbawienia wolności zostaje zwiększona o połowę.

Źródło, zdjęcie: KPP w Kościanie

do Góry