Niesamowita wystawa “gościa ze skarbówki” [ZDJĘCIA]

Od piątku, 19 stycznia, w Miejskiej Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę pn. “Życie Kościańskiej Łąki”. Przedstawia ona zdjęcia, na których uwieczniono piękno okolicznej przyrody.

Wiele z przedstawionych na wystawie fotografii zostało wyróżnionych i opublikowanych przez National Geographic Polska. Wszystkie osobiście wykonał “gość ze skarbówki”, Jacek Olejniczak. – Pierwszą lustrzankę z teleobiektywem nabyłem w 2011 roku. Początki były skromne i nieśmiałe. Nie spodziewałem się, że po kilku latach będą je oglądać miłośnicy przyrody na całym świecie – mówi fotograf. Jak opowiada, zaczynał od robienia zdjęć ptaków, ale nie zawsze jest taka możliwość.

Owady są za to praktycznie zawsze, jednak by je fotografować potrzebny jest odpowiedni sprzęt do robienia zdjęć “makro”. – Technika jest zupełnie inna, inne używa się też obiektywy – wyjaśnia. – Uczy to nas pracy z głębią ostrości, a także fotografowania szczegółów – tłumaczy Jacek Olejniczak. Podpowiada również, by zdjęcia owadom robić we wczesnych godzinach porannych, bo są to stworzenia zmiennocieplne i gdy nie są odpowiednio nagrzane i “rozbudzone” są mniej skłonne do ruchu i “ucieczki”. – Należy poznać też zasady robienia im zdjęć by owadów nie spłoszyć, a także by im nie przeszkadzać, czy nie skrzywdzić – zaznacza.

Podczas piątkowego wernisażu wystawy zaprezentowano również wykonany przez Jacka Olejniczaka film ukazujący właśnie życie kościańskich łąk. W jego trakcie autor dzielił się również ciekawostkami z życia lokalnych owadów i swoimi doświadczeniami. Wystawę będzie można oglądać do 19 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie.

[envira-gallery id=”9998″]

 

do Góry