Nasi strażacy pomagają poszkodowanym [ZDJĘCIA]

Grupa strażaków ochotników z gminy Kościan wróciła niedawno z gminy Sulęczyno, gdzie pomagali poszkodowanym w sierpniowych nawałnicach. To kolejna akcja pomocy ofiarom pogody i będą jeszcze następne.

Mieszkańcy naszej gminy pojechali do Sulęczyna głównie by pomóc osobom prywatnym, zwłaszcza starszym w uprzątnięciu wiatrołomów po nawałnicach, które przeszły w tej okolicy w sierpniu. W pierwszej grupie pilarz znaleźli się Grzegorz Stanisławiak (Komendant Gminny OSP), Robert Ziemniak z OSP Racot, Tomasz i Kamil Wasielewscy z OSP Kokorzyn, Karol Bobrowski z OSP Gryżyna, Przemysław Maćkowiak z OSP Stare Oborzyska, a także Maciej Szymczak, Komendant Straży Miejskiej w Kościanie.

Na miejsce ochotnicy zajechali w późny piątkowy wieczór (8 września) i przez dwa dni udzielali pomocy rodzinie Stefana Pobtockiego z Kłodna w gminie Sulęczyno. W wyniku zdarzenia stracił on około 65% swego lasu. Dotychczas miał 30 ha lasu oraz 25 ha ziemi ornej. Na pamiątkę swojej wizyty Maciej Szymczak wykonał rzeźbę z powalonego drzewa oraz zrobili sobie przy niej wspólne zdjęcie.

Wyjazd do Sulęczyna była odpowiedzią na apel Wójta Gminy Kościan. Pod koniec sierpnia Rada Gminy Kościan podjęła także stosowną uchwałę o przekazaniu 100 tysięcy złotych na pomoc poszkodowanym. W dniach 22-24 września wyjeżdża druga około 20-osobowa grupa ochotników do pomocy mieszkańcom Sulęczyna.

Warto przypomnieć, że również ochotnicy z gminy Śmigiel pomagali poszkodowanym. Około 40-osobowa grupa osób pojechała pod koniec sierpnia pomagać mieszkańcom gminy Brusy. Do końca września w gminie Śmigiel trwa też zbiórka żywności długoterminowej i środków czystości. Radni przekazali z kolei na odbudowę dróg w gminie Brusy 20 tys. zł. 

Zdjęcia: OSP Czacz, OSP Śmigiel, Gmina Kościan

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”62″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

do Góry