Najwięcej pochłonęła „Komunalka”. Unijne wsparcie dla samorządów – gmina Śmigiel

Modernizacja energetyczna budynków Szkoły Podstawowej i Centrum Kultury to jedno z przedsięwzięć, które udało się zrealizować dzięki unijnym funduszom. Środki, które trafiły do lokalnego samorządu, pozwoliły także na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej i realizację szeregu mniejszych inwestycji

Prawie 5,8 miliona złotych pochłonęła modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej w Śmiglu. Gruntowny remont przeszły: Szkoła Podstawowa i Centrum Kultury w Śmiglu. Dzięki tej inwestycji możliwe było przejście na czystą energię. Budynki użyteczności publicznej zostały odcięte od węglowej kotłowni. Termomodernizacja obiektów, przebudowa instalacji elektrycznej oraz zastosowanie pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych pozwoliły na ograniczenie zużycia energii. Inwestycja została zrealizowana w latach 2017/2018. Unijne dofinansowanie na ten cel z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 wynosiło ponad 3,6 mln złotych.

Reklama

W latach 2018 – 2020 lokalny samorząd ponownie postawił na poprawę infrastruktury Centrum Kultury. Dzięki dotacji w wysokości blisko 1,2 mln złotych udało się przeprowadzić rewitalizację pomieszczeń i otoczenia Centrum Kultury w Śmiglu. Prawdziwą metamorfozę przeszła podlegająca pod tę placówkę Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu. Dziś mieszkańcy mogą korzystać z funkcjonalnych pomieszczeń z nowoczesnym wyposażeniem oraz terenów zielonych wokół obiektu. Inwestycja kosztowała prawie 1,9 mln złotych.

W ubiegłym roku gmina rozpoczęła realizację projektu budowy ścieżek rowerowych o wartości ponad 2,9 mln złotych. Dofinansowanie z funduszy unijnych na ten cel to przeszło 1,8 mln złotych. Ponad 2,8 mln złotych kosztowała budowa drogi gminnej Poladowo – Morownica. Unijna dotacja na ten cel wynosiła prawie 1,8 mln złotych.

Reklama

Dzięki unijnym funduszom lokalny samorząd mógł sobie pozwolić na sfinansowanie szeregu mniejszych przedsięwzięć jak na przykład: zakup fortepianu dla Centrum Kultury, budowę trybun na boiskach sportowych w Czaczu i Śmiglu czy rozbudowę i przebudowę filii bibliotecznej w Nietążkowie. 

Z unijnych funduszu skorzystał także Zakład Komunalny w Śmiglu. W 2021 roku ta gminna spółka zakończyła realizację projektu „Kompleksowe zagospodarowanie osadów ściekowych w aglomeracji Śmigiel wraz z budową sieci kanalizacyjnej w Bronikowie, Glińsku i Chełkowie oraz przebudową przepompowni wody w Karminie”. W ramach tej inwestycji przede wszystkim wybudowano instalację do płukania piasku, w celu zminimalizowania ilości odpadów oraz mechaniczną kompostownię, dzięki której w wyniku obróbki termicznej osadu z oczyszczalni i wsadu biodegradowalnego, powstaje kompost. Całkowity koszt realizacji projektu wyniósł ponad 21,6 mln złotych, natomiast wartość bezzwrotnej dotacji ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ponad 10,8 mln złotych.

Jesteśmy samorządem, który nie boi się wyzwań. A każdy unijny projekt to wyzwanie i spore przedsięwzięcie, ale także szansa na rozwój lokalnej społeczności. Więc sięgamy po unijne środki, by się rozwijać, rozbudowywać i modernizować infrastrukturę, a w efekcie podwyższyć standard życia naszych mieszkańców – mówi burmistrz Śmigla Małgorzata Adamczak. – Planując przedsięwzięcia musimy jednak często dokonywać trudnych wyborów, by wkłady własne dla poszczególnych zadań nie przekraczały możliwości finansowych gminy. (h)


Przez 18 lat członkostwa Polski w UE do Wielkopolski trafiły miliardy złotych z funduszy europejskich na różne inwestycje i przedsięwzięcia. Z programów regionalnych, będących w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego, do samorządów, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych przekazaliśmy około 16,5 mld złotych. Gdyby nie to wsparcie, na realizację ważnych inwestycji trzeba by jeszcze kilka lat poczekać. Tak mówią moje koleżanki i koledzy samorządowcy – również z powiatu kościańskiego.

Prawie 9,6 mln zł z programów regionalnych zasiliło ważne inwestycje realizowane przez gminę Śmigiel. To była odpowiedź na pilne potrzeby zgłaszane przez jej mieszkańców. To oni wiedzą, czego najbardziej potrzebują. Śmigiel zaczął korzystać z funduszy unijnych chwilę po przystąpieniu Polski do UE. W latach 2004-2006 wybudował stację uzdatniania wody oraz sieci wodociągowe dla wsi Bronikowo, Morownica, Machcin, a także kanalizację sanitarną w miejscowości Nietążkowo. Ważna dla mieszkańców była także modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej w Śmiglu, a potem jeszcze rewitalizacja Centrum Kultury i budowa ścieżek dla cyklistów. To wszystko działo się w kolejnych unijnych perspektywach finansowych. Zmieniamy Wielkopolskę na lepsze!

Marek Woźniak
Marszałek
Województwa Wielkopolskiego

Dzięki dotacji udało się przeprowadzić rewitalizację pomieszczeń i otoczenia Centrum Kultury w Śmiglu
Prawdziwą metamorfozę przeszła Miejska Biblioteka Publiczna w Śmiglu
Zakład Komunalny w Śmiglu zakupił pojazd specjalistyczny WUKO
Zakończono realizację projektu “Kompleksowe zagospodarowanie osadów ściekowych w aglomeracji Śmigiel wraz z budową sieci kanalizacyjnej w Bronikowie, Glińsku i Chełkowie oraz przebudową przepompowni wody w Karminie”
Rozbudowano filię biblioteczną w Nietążkowie

Materiał promocyjny

Go to TOP