Kościański Ośrodek Kultury już niedługo zostanie rozbudowany. Ma to kosztować prawie 7 milionów złotych, jednak udało pozyskać się dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie około 4,3 mln.

Przed dwoma laty KOK otrzymał wsparcie na przygotowanie planów rozbudowy. Gdy te były gotowe, władze miasta wpisały do wieloletniej prognozy finansowej 4 mln. zł na zrealizowanie tego celu. Wpis taki był niezbędny, by starać się o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

Jak wyjaśniał w styczniu tego roku dyrektor KOK, Janusz Dodot plany zakładają rozbudowę aktualnego budynku. Obecnie ma on kształt litery “L”, dobudowano by więcej kolejne “L”, tworząc prostokąt z wewnętrznym dziedzińcem, który znajdowałby się w miejscu, gdzie do niedawna stała scena plenerowa.

W nowym budynku miałyby powstać sale edukacyjne, w których prowadzonoby zajęcia, które dziś odbywają się w pomieszczeniach po byłych zakładach tytoniowych i na dworcu. Byłyby to sale: plastyczna, malarska, ceramiczna, tkactwa artystycznego, zajęć tanecznych z lustrami i poręczami, czy do prób aktorskich.

Bardzo ważnym elementem byłaby też sala widowiskowa w układzie amfiteatralnym, większa od salki na piętrze aktualnego KOK, ale mniejsza od głównej sali. Przeniesione zostałyby tam wszystkie projekcje filmowe, czy bardzo popularne wśród kościaniaków spotkania z podróżnikami.

Oprócz tego powstać ma też kawiarenka. Przy niej mogłaby powstać galeria, a także wyjście na patio, gdzie znalazłoby się też miejsce na galerię zewnętrzną. Ważnym punktem będzie też winda, której dziś nie ma. Zmian doczekać ma się też najbliższa okolica KOK.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”5″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

do Góry