Luzowanie obostrzeń! Niestety nie dla nas!

Jak poinformował podczas konferencji prasowej minister Adam Niedzielski od poniedziałku nastąpi luzowanie niektórych obostrzeń. Niestety nie dotyczy to naszego województwa.

Można powiedzieć, że apogeum liczby zakażeń trzeciej fali i hospitalizacji mamy za sobą. Cały czas jednak utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Analizując sytuację staramy się patrzeć na regiony. Rozbieżność jest duża. W województwach, gdzie sytuacja jest lepsza chcemy obostrzenia nieco poluzować – mówił Niedzielski.

Luzowanie obostrzeń nie dotyczy niestety województwa wielkopolskiego i 4 innych województw (śląskiego, dolnośląskiego, łódzkiego i opolskiego). W tych, w których sytuacja jest lepsza od 26 kwietnia wraca m.in. nauka w trybie hybrydowym w klasach 1-3, otworzą się salony fryzjerskie i kosmetyczne.

W przyszłym tygodniu pojawi się też informacja co do ewentualnego zniesienia obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu.

Matury:

Wcześniej podczas innej konferencji prasowej minister edukacji, Przemysław Czarnek, poinformował, że matury i egzamin ósmoklasisty odbędą się w pierwotnie założonym terminie. Matury od 4 do 20 maja, egzaminy ósmoklasisty od 25 do 27 maja.

Ósmoklasiści mogą spodziewać się mniejszej liczby zadań w arkuszach egzaminacyjnych. Czas na ich rozwiązanie będzie taki sam, jak w ubiegłym roku. Mniejsza będzie także liczba zadań otwartych. Z kolei maturzyści nie będą musieli zdawać egzaminów ustnych, chyba że potrzebne im to przy rekrutacji na studia. Nie będzie też obowiązku zdawania przynajmniej jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Komunie:

Nie wiadomo nadal co z komuniami. Minister zapowiedział jednak, że odniesie się do tego oraz do obostrzeń związanych z branżą gastronomiczną i hotelarską w przyszłym tygodniu.

do Góry