Kościan Triathlon już za 10 dni. Jakie utrudnienia nas czekają?

Już za 10 dni, 17 września, odbędzie się jedna z największych imprez sportowych w naszej okolicy – Kościan Triathlon rozgrywany w ramach GreatMan Trilogy. Tego dnia czekają nas jednak utrudnienia w ruchu.

Kościan Triathlon będzie pierwszą edycją takich zawodów w powiecie Kościańskim. Organizatorzy GreatMan Trilogy planują jednak na stałe umieścić ją w sportowym kalendarzu naszego regionu. Start zawodów zaplanowano na plaży w Nowym Dębcu, gdzie startujący będą musieli przepłynąć wybrany dystans. Wyjście z wody zaplanowane zostało w okolicy zjeżdżalni, a strefa zmian na placu biwakowym przy scenie. Stamtąd zawodnicy będą mieli do przebiegnięcia odpowiedni dystans ścieżkami leśnymi. – Jeśli pogoda nie będzie sprzyjająca, to prawdopodobnie wytyczona zostanie trasa asfaltowymi ulicami letniska. Decyzja zapadnie około 4 dni przed zawodami – wyjaśnia Paweł Kotas, organizator zawodów. Potem zawodnicy wsiądą na rowery i drogami wokół Jeziora Wonieskiego wrócą z powrotem do Nowego Dębca, gdzie zaplanowano metę.

Właśnie ta trzecia część zawodów spowoduje dość spore utrudnienia w ruchu po drogach wokół Jeziora. Trasa przebiegać będzie bowiem przez Stary Dębiec – Zgliniec – Jezierzyce – Wonieść – Gniewowo – Gryżynę do Nowego Dębca. W godzinach od 9.30 do 11.30 i od 13.30 do 16.30 całkowicie wyłączona z ruchu droga między tymi miejscowościami. Do Nowego Dębca dojedziemy jednak od strony Osieka i przy tej drodze (zwanej popularnie E8) umiejscowiony zostanie również parking na polu przy Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej. Do Gryżyny w godzinach zamknięcia będzie można dojechać od Racotu lub Osieka, do Gniewowa od strony Widziszewa, do Wonieścia i Jezierzyc od strony Karmina, a do Zglińca od strony Jurkowa i Wojnowic. Najgorzej sytuacja przedstawia się ze Starym Dębcem, jednak będzie można do niego dojechać mniejszymi dróżkami. – Utrudnienia w ruchu na pewno będą mniejsze, niż we wcześniej rozgrywanych zawodach w Kórniku i Śremie, nie będzie więc można mówić o całkowitym zablokowaniu mieszkańców, którzy na pewno zdołają zaplanować sobie ten dzień tak, by impreza nie kolidowała z ich planami – mówi Paweł Kotas. Zabezpieczeniem trasy zajmie się policja wraz ze strażakami. Pojawią się także znaki informujące o objazdach, między innymi na skrzyżowaniu Kościan – Nacław – Czarkowo, a także Przysieka – Widziszewo.

Organizatorzy są pewni, że impreza będzie bardzo udana. – Pozytywnie zaskoczyła nas liczba zawodników, którzy zgłosili się do zawodów – mówi Andrzej Przybyła, wójt gminy Kościan. Do tej pory zgłosiło się 750 startujących, niestety z uwagi na bezpieczeństwo trzeba było zamknąć zapisy dla dzieci, jednak w pozostałych kategoriach nadal można zgłaszać chęć udziału. Dla porównania w Kórniku startowało około 800 zawodników, a w Śremie mniej. Zgłosiło się około 60 sztafet, jednak jest jeszcze kilka nieukończonych zapisów, będzie ich więc więcej. – Jako że powiat kościański jest, nazwijmy to “strażacki”, zachęcamy również strażaków by wzięli udział, a jeśli będzie takie zainteresowanie, to pomyślimy nad osobną dla nich kategorią – zaznacza dyrektor zawodów.

Udało się pozyskać jeszcze dwóch poważnych sponsorów, którymi są Creaton i Gaz-System. Będą także nagrody dla najlepszych sztafet w gminie Kościan, a możliwe, że i powiat kościański wyróżni najlepszych zawodników ze swojego terenu. Organizatorzy przygotują również film z imprezy, a także zdjęcie każdego zawodnika i galerię z zawodów, które będzie można bezpłatnie pobrać. Biuro zawodów znajdować się będzie w budynku wypożyczalni przy plaży głównej. Więcej informacji i zapisy na http://www.greatman.pl/kosciantriathlon/

HARMONOGRAM

Sobota

18:00-20:00 – możliwość odbierania pakietów dla dorosłych

Niedziela

07:30 – otwarcie Biura Zawodów, rozpoczęcie wydawania pakietów startowych

8:30 – otwarcie strefy zmian dla dystansu 1/8 IM

9:25 – zakończenie wydawania pakietów startowych dystansu  1/8 IM

UWAGA! po godzinie 9:25 nie ma możliwości odbioru swojego pakietu startowego

9:30 – odprawa techniczna 1/8 IM

9:30 – zamknięcie wejścia do strefy zmian

9:50 – zamknięcie strefy zmian

9:30-9:55 – możliwość rozgrzewki w wodzie

10:10 – START zawodników dystansu 1/8 IM 1 FALA

10:14 – START debiutantów dystansu 1/8 IM 2 FALA (Start falowy zależny od organizatora)

11:00 – przewidywany pierwszy zawodnik na mecie

12:00 – przewidywany ostatni zawodnik na mecie dystansu 1/8IM

11:15-12:15 – Odbiór rowerów dla dystansu 1/8IM

12:30 – zakończenie wydawania pakietów startowych dystansu  1/4 IM

UWAGA! po godzinie 12:30 nie ma możliwości odbioru swojego pakietu startowego

12:30-13:00 w przypadku wyczerpania się miejsc startowych odbędzie się sprzedaż nieodebranych numerów startowych

12:15 – Wprowadzenie rowerów dla dystansu 1/4 IM

13:00 – zamknięcie biura zawodów

13:15 – odprawa techniczna 1/4 IM

13:30 – zamknięcie wejścia do strefy zmian

13:50 – zamknięcie strefy zmian

13:30-13:55 – możliwość rozgrzewki w wodzie

14:10 – START zawodników dystansu 1/4 IM 1 FALA

14:20 – START zawodników dystansu 1/4 IM 2 FALA (Start falowy zależny od organizatora)

14:45 – dekoracja 1/8 IM, Sztafety 1/8 IM

16:05 – przewidywany pierwszy zawodnik na mecie

18:00 – przewidywany ostatni zawodnik na mecie

17:45 – dekoracja 1/4 IM, Sztafety 1/4IM

18:15– zakończenie imprezy

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian harmonogramu, a w szczególności do zmiany godziny startów poszczególnych dystansów. Informacje o zmianach znajdować się będą na stronie internetowej zawodów oraz portalach społecznościowych. Planuje się otwarcie biura zawodów w dniu poprzedzającym imprezę. Informacji na temat dodatkowych godzin biura zawodów należy szukać na stronie internetowej oraz kontach społecznościowych.

do Góry