Koncert Niepodległościowy [ZDJĘCIA, FILM]

W niedzielę, 22 kwietnia, odbył się przepiękny koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego z widowiskiem “Trąbo nasza, wrogom grzmij”.

Zanim jednak rozpoczął się koncert, kilka słów na temat wolności i patriotyzmu powiedział starosta kościański, Bernard Turski. – Powstanie Wielkopolskie miało to ogromne znaczenie dla całej, odrodzonej Rzeczypospolitej, która umacniała świeżo odzyskaną suwerenność i musiała walczyć o kształt swoich granic. Bój o Wielkopolskę to jeden z najważniejszych rozdziałów tej epopei, a data 27 grudnia 1918 roku, dzień Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jest równie istotna w polskiej historii, jak jednocząca nas wszystkich data 11 listopada 1918 roku – mówił starosta. Zaznaczył też, że nikt nie powinien nam mówić, jak mamy wyrażać swoją miłość do Ojczyzny, ani jak wyglądać ma patriotyzm. – Kochajmy nie tylko Polskę z obrazów i książek, ale także tę realną, choć nie wolną od błędów, bo to przecież nasza wspólna Polska – podsumował.

Reklama

Na koncert, który odbył się w hali sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie, wydanych zostało ponad 700 darmowych wejściówek. Wszystkim wchodzącym do sali koncertowej młodzi rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Kościańskiej Rezerwy Skautowej rozdawali przygotowane z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego biało-czerwone przypinki. Goście otrzymali także pocztówki z grafiką przedstawiającą scenę wynoszenia przez Kościańską Rezerwę Skautową broni z pruskiego arsenału w trakcie kościańskich działań powstańczych w 1918 roku.

Reklama

Widowisko poetycko-muzyczne “Trąbo nasza, wrogom grzmij” opowiada o polskiej historii i patriotyzmie Polaków. Na scenie można było zobaczyć najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Muzycy wykonywali najpopularniejsze pieśni i piosenki legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz wzruszające utwory poetyckie i muzyczne poświęcone Lwowskim Orlętom. Artyści przenieśli widzów do czasów I Wojny Światowej, by zabrać ich potem w podróż przez kolejne, najważniejsze dla nas i naszego kraju wydarzenia. Uczestnicy koncertu usłyszeli m.in.: “Warszawiankę”, “Marsyliankę”, “Hej Orle Biały”, “Karpacka Brygada”, “Ostatni list – Katyń”, “Warszawskie dzieci”, czy “Mury”. Po koncercie zespół podziękował za lata pracy w balecie swojej głównej tancerce Bernadetcie Wojdat-Sujkowskiej, która w Kościanie po raz ostatni w swej karierze wystąpiła na scenie.

[envira-gallery id=”12909″]

 

do Góry