Izba Pamięci Ziemi Śmigielskiej otwarta! [ZDJĘCIA]

W Śmiglu powstała Izba Pamięci Ziemi Śmigielskiej. Mieszkańcy gminy i goście zyskali miejsce, w którym mogą poznać historię i ciekawostki związane z gminą Śmigiel.

Izba Pamięci Ziemi Śmigielskiej to projekt, który od wielu lat zamierzali zrealizować członkowie Fundacji na Rzecz Ochrony Zabytków Ziemi Śmigielskiej. Potrzebny był jednak lokal, w którym można by było izbę przygotować. – Staraliśmy się o to od wielu, wielu lat. Różne miejsca oglądaliśmy. Ostatecznie pani burmistrz wpadła na pomysł, że jest obiekt Gminnego Centrum Informacji, który nie przystaje do dzisiejszych czasów i warto połączyć funkcje. Oddać fundacji to miejsce. Gmina wyremontowała, a my przygotowaliśmy i wyposażyliśmy. Wreszcie po tych trudach udało się dziś otworzyć – wyjaśnia Piotr Filipowicz, wiceprezes fundacji.

Fundacja chce trafić przede wszystkim do młodego pokolenia. – Sam jestem dyrektorem szkoły i nauczycielem. Wiem, jaki problem dzisiaj jest z historią, przekazem historii młodemu pokoleniu, a tym bardziej historii regionalnej. Tego jest bardzo mało w szkołach. Mam nadzieję, że spowoduje to, że pobudzimy zainteresowania tej młodzieży i pasję. Może niejeden zwiąże z tą historią swoje życie – dodaje.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów fundacji, ale także od osób prywatnych. Historia z kolei opisana jest na planszach umieszczonych w izbie. Wrażenie robi też historyczna mapa multimedialna, która nie tylko pozwala poznać historię, ale też podświetla miejsca, o których zwiedzający akurat czyta. Można też nabyć publikacje dotyczące ziemi śmigielskiej.

Warto dodać, że uroczystego otwarcia dokonano 11 stycznia, w rocznicę wyruszenia kompanii śmigielskiej do Osiecznej i Bukówca Górnego, by wziąć udział w Powstaniu Wielkopolskim. Jeśli ktoś chce odwiedzić izbę, może to uczynić w godzinach pracy Centrum Kultury w Śmiglu. Można też umówić się na zwiedzanie z osobą, która opowie o eksponatach i historii.

do Góry