Gmina Kościan wspomoże poszkodowanych w nawałnicach

Władze gminy Kościan podjęły decyzję o udzieleniu pomocy poszkodowanej przez sierpniowe nawałnice gminie Sulęczyno. Decyzję taką podjęto podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kościan.

Zgodnie z uchwałą budżetową, w której znalazł się zapis o pomocy, gmina Kościan przekaże gminie Sulęczyno kwotę 100 tysięcy złotych. – Mieszkańcy naszej gminy nigdy nie stali z boku wobec problemów innych. Opatrzność na szczęście nas oszczędziła, ale wiele osób ucierpiało podczas sierpniowych nawałnic, dlatego też postanowiliśmy podzielić się tą kwotą, przeznaczoną z rezerwy ogólnej, by ułatwić mieszkańcom gminy Sulęczyno przejście przez ten bardzo trudny dla nich czas – wyjaśnia Andrzej Przybyła, wójt gminy Kościan. Nie umie odpowiedzieć, dlaczego wytypowano akurat tę jednostkę, ale jest to jedna z najbardziej dotkniętych przez nawałnice gmin. Jednocześnie wójt apeluje o dalszą pomoc. – Wsparcie, które przekazujemy przeznaczone będzie głównie na obiekty gminne, dlatego proszę mieszkańców naszej gminy o rozważenie udzielenia kolejnych, mniejszych form pomocy dla poszkodowanych mieszkańców – dodaje.

Gmina ta znajduje się w województwie pomorskim, powiecie kartuskim. Nie jest to duża gmina, ponieważ składa się z 9 sołectw w skład których wchodzi 17 miejscowości. Podczas sierpniowych nawałnic, w wyniku wyładowań atmosferycznych z towarzyszącymi intensywnymi opadami atmosferycznymi i silnymi wiatrami, które przeszły przez teren gminy Sulęczyno 11 sierpnia, mieszkańcy ponieśli poważne straty. Głównie były to uszkodzone budynki. Szkody dotknęły 71 budynków mieszkalnych, 77 budynków gospodarczych, ale także zniszczeniu uległo około 3000 hektarów lasów. Oprócz tego zniszczeniu uległy domki letniskowe (42 szt.), ogrodzenia (50 szt.) i maszyny rolnicze w 17 gospodarstwach. – Zwracamy się z bardzo gorącą prośbą w imieniu naszej społeczności oraz własnym o pomoc materialną na rzecz poszkodowanych, aby mogli odbudować swoje domostwa i powrócić do normalnego funkcjonowania – apelują władze gminy Sulęczyno.

Najpilniejsze potrzeby to piły spalinowe, części zamienne: łańcuchy, oleje, środki do smarowania, prowadnice, które pomogą w usunięciu szkód, ale także: pokrycia dachowe, izolacje cieplne, kleje do systemu ociepleń, płyty kartonowo-gipsowe, siatki łączeniowe do płyt, farby, pędzle, wałki malarskie, rozpuszczalniki, silikony i akryle, materiały ogrodzeniowe. W najbliższych dniach delegacja gminy Kościan pojedzie tam, by na miejscu dowiedzieć się, jakie na tę chwilę gmina ma potrzeby.

Zdjęcia: gmina Sulęczyno

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”40″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

do Góry