Kolejne niemal dwa miliony złotych otrzyma na zakup sprzętu kościański szpital. Placówka zyska nowe łóżka, materace i inny sprzęt.

W ubiegłym roku kościański SP ZOZ opracował i złożył dwa wnioski na zakup sprzętu dla szpitala. W grudniu informowaliśmy o tym, że szpital otrzymał z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego siedem milionów złotych. Pozytywnego rozstrzygnięcia doczekał się także drugi wniosek. W jego ramach SP ZOZ w Kościanie pozyskał prawie dwa miliony złotych. Gdy wniosek przeszedł formalną akceptację, to w szpitalu został przeprowadzony zewnętrzny audyt, który celem była ocena przystosowania placówki dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie realizowane w ramach wniosku zakupy mają służyć osobom niepełnosprawnym.

Otrzymane pieniądze to duży sukces. Szczerze mówiąc nie liczyłem na nie. Powód do radości jest tym większy, że w ramach tego konkursu szpital nie musiał mieć własnych środków, a to w większości konkursów wymóg formalny. W tym przypadku 85% funduszy pochodzi z Unii Europejskiej, a 15% to dotacja pochodząca z Ministerstwa Zdrowia – informuje dyrektor Maćkowiak. Szpital za zdobyte, dodatkowe fundusze planuje kupić 68 łóżek dla pacjentów. Poza łóżkami zostaną zakupione szafki przyłóżkowe, materace i materace przeciwodleżynowe.

Łóżka, rentgen, remonty i szkolenia

Łóżka trafią na prawie wszystkie oddziały naszego szpitala. Ich szacunkowy koszt to około 830 tysięcy złotych. Poza łóżkami dla pacjentów planujemy także zakup łóżka na Oddział Intensywnej Terapii, dwóch łóżek porodowych i jednego fotela ginekologicznego. Zaletą tego sprzętu jest to, że ma on możliwość takiego sterowania, które pozwala go obniżyć na maksymalnie niski poziom, a to pozwala w łatwy sposób wejść na nie pacjentowi, który ma problemy z poruszaniem lub pozwala na łatwe przeniesienie na nie leżącego pacjenta – wyjaśnia dyrektor Maćkowiak.

Dyrekcja szpitala planuje także zakup dwóch transportowych wózków, które pozwalają na transport pacjenta w pozycji leżącej. Wózki te trafią na Oddział Ratunkowy. Na Oddział Reumatologiczny trafią dwa stanowiska do terapii lekowej. Listę mniejszych zakupów zamknie pętla indukcyjna, system wspomagający słyszenie, która wesprze Oddział Ratunkowy.

W ramach otrzymanych środków szpital zyska kolejny cyfrowy aparat rentgenowski. Także przystosowany do tego, by mogły z niego korzystać osoby, które mają problem w poruszaniu się. Szacunkowy koszt tego urządzenia to około 700 tys. złotych. Kwota 80 tys. złotych posłuży na sfinansowanie remontu chodnika i stworzenie trzech miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Poza zakupami sprzętu i remontami w ramach dofinansowania zostanie przeszkolonych ponad 70 osób. Celem szkolenia będzie podniesienie poziomu obsługi niepełnosprawnych pacjentów. Sprzęt trafi do szpitala do końca czerwca tego roku.

do Góry