Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kościanie wraz z funkcjonariuszami Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, na drogach powiatu kościańskiego przeprowadzili działania policyjne z wykorzystaniem drona. Dron pozwolił ujawnić 35 wykroczeń.

W środę, 8 marca przeprowadzono działania policyjne z wykorzystaniem policyjnego drona. W zainteresowaniu policjantów był przejazd kolejowy w Czempiniu na ul. Kolejowej oraz skrzyżowanie ulicy Gostyńskiej i Poznańskiej w Kościanie. Urządzenie obsługiwali funkcjonariusze z Poznania. W momencie zarejestrowania wykroczenia przez operatora drona, informację o tym przekazywano patrolom, które podejmowały czynności wobec sprawcy wykroczenia.

Policjanci mieli na uwadze takie wykroczenia jak: przechodzenie pieszych przez torowisko gdy zapory są opuszczone, przejazd pojazdów przez torowisko gdy opuszczanie zapór zostało rozpoczęte, wjazd na skrzyżowanie, gdy zapalone jest czerwone światło, używanie telefonów komórkowych podczas jazdy, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa przez kierujących oraz pasażerów.

W trakcie działań skontrolowano łącznie 43 pojazdy. W wyniku działań ujawniono 35 wykroczeń. Wśród najgroźniejszych wykroczeń popełnionych przez kierujących był przejazd przez skrzyżowanie w momencie zapalonego czerwonego światła na sygnalizatorze oraz wjeżdżanie na przejazd kolejowy w momencie, gdy rozpoczęto opuszczanie zapór. Takie zachowania są niedopuszczalne i powodują poważne zagrożenie na drogach.

Działania z wykorzystaniem policyjnego drona nie były ostatnimi. Podobne kontrole będą w przyszłości powtarzane, również w innych miejscach powiatu.

Źródło, zdjęcie: KPP w Kościanie

do Góry