Dożynki powiatowo-gminne w Racocie [ZDJĘCIA]

W niedzielę, 11 września odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne w Racocie. Dożynki zorganizowano po dwóch latach przerwy.

Dożynki powiatowo-gminne zorganizowano na racockim hipodromie. Uroczystości poprzedził korowód z wieńcami, który prowadzili, jadąc bryczką zaprzęgniętą w dwa konie, starostowie dożynek: Ewelina Ślotała z Czarkowa i Grzegorz Hermanowicz z Nacławia. Dziękczynną mszę świętą w intencji rolników odprawili ks. Paweł Skrzypczak, ks. Tomasz Bochyński i ks. Stanisław Tokarski. Podczas mszy ks. Paweł Skrzypczak poświęcił wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa, gminy i powiat.

Reklama

Po nabożeństwie część obrzędowo–artystyczną wykonał Zespół Pieśni i Tańca „Żeńcy Wielkopolscy” i Zespół Kokorzynianki. Podczas obrzędu starosta Henryk Bartoszewski i wójt Andrzej Przybyła odebrali z rąk starostów dożynkowych bochen chleba.

Po dwóch latach przerwy znów spotykamy się, aby w szczególny sposób podkreślić rolę, znacznie i odpowiedzialność rolników za bezpieczeństwo żywnościowe naszego kraju. To bezpieczeństwo w tych dniach nabrało szczególnego znaczenia i szczególnego wymiaru. Jesteśmy zaniepokojeni zjawiskami wojennymi, które znaczną cześć Europy odcięły od żywności. Ukraina była dostawcą znacznej ilości płodów rolnych, które bilansowały sytuację żywnościową. W tych dniach uzmysławiamy sobie jak wielkim znaczeniem jest produkcja żywności. My dziś świętujemy. Dziś w magazynach mamy zebraną żywność i możemy czuć się bezpiecznie, ale kiedy patrzymy na świat, kiedy patrzymy na głodujące narody jest nam smutno, że jest taka część świata, gdzie ludzie umierają z głodu. Stajemy wobec tego bezsilni, a mimo to marnujemy tysiące ton żywności. Nie szanujemy chleba i jedzenia – mówił Bartoszewski. Odniósł się do sytuacji w rolnictwie. Podkreślił, że rolnicy, którzy produkują chleb też nie maja spokojnego czasu. – Szanujmy więc żywność, byśmy nigdy nie doświadczyli głodu – zakończył.

Reklama

Starosta i wójt podzielili chleb wśród uczestników dożynek. Wszystkie delegacje sołeckie otrzymały chleby wypieczone przez Piekarnię Państwa Walenciak z Kiełczewa, którzy przygotowali również drożdżowy placek, którym częstowano gości dożynkowych.

Po zakończeniu obrzędów dożynkowych dla licznej publiczności wystąpiła Kasia Marona z zespołem. Następnie publiczność rozgrzał koncert Jacka Silskiego, a dożynkowy wieczór zakończyła zabawa taneczna z zespołem PAGOST Bracia Walewscy.

Źródło, zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Kościanie

Go to TOP