Dopuścił się serii oszustw! Grozi mu 8 lat więzienia!

Mieszkaniec Kościana dopuścił się serii oszustw na szkodę kilku firm i osób na terenie powiatu kościańskiego i leszczyńskiego.

Kilka dni temu kościańscy policjanci przekazali do Prokuratury Rejonowej w Kościanie materiał w sprawie kościaniaka, który dopuścił się serii oszustw wobec licznych podmiotów gospodarczych. Zarówno na terenie naszego powiatu oraz powiatu leszczyńskiego.

Sprawa rozpoczęła się pod koniec marca. Do komendy policji w Kościanie zgłosiła się właścicielka jednej z kościańskich kwiaciarni. Kobieta zawiadomiła o oszustwie, które polegało na tym, że sprawca odbierając swoje telefoniczne zamówienie na bukiet kwiatów oraz artykuł dekoracyjne, nie zapłacił za nie. Z ustalonych okoliczności wynika, że zamówiony dzień wcześniej towar, mężczyzna odbierał tuż przed zamknięciem kwiaciarni. W momencie odbioru zamówionych kwiatów za kwotę 290 zł,  zabrał także pluszowego misia za kwotę 278 zł oraz dekoracyjną świecę za 139 zł. Wzbudził przy tym zaufanie właścicielki kwiaciarni do tego stopnia, iż wyraziła zgodę, aby za towar zapłacił przelewem. Miał pozostawić dane swojej firmy, wraz z telefonem kontaktowym. Zapłata za zabrane towary nigdy nie nastąpiła i urwał się także kontakt telefoniczny.

Mężczyzna oszukał także właściciela jednej z leszczyńskich kwiaciarni, od którego również wyłudził kwiaty i artykuły dekoracyjne za łączną kwotę 660 zł oraz właściciela leszczyńskiej hurtowni artykułów chemicznych, z której na podstawie sfałszowanego potwierdzenia dokonania przelewu, zabrał i przywłaszczył towar za kwotę ponad 1700 zł.

Ofiarą oszusta padła także mieszkanka gm. Osieczna, która zleciła mu roboty porządkowe po przeprowadzonym remoncie w siedzibie swojej firmy. Po wykonaniu pierwszych prac, mężczyzna otrzymał za nie zapłatę i pobrał zaliczkę na poczet następnych. Zaoferował też sprzedaż,  prezentowanego na miejscu urządzenia do ozonowania powietrza. Od właścicielki pobrał dodatkowo kwotę 1000 zł na zrealizowanie tego  zakupu. Po kilku dniach dostarczył urządzenie, jednak zupełnie inne, o dużo gorszych parametrach. Więcej już nie pojawił się w tym zakładzie i nie wykonał opłaconych wcześniej prac.

Sprawcę oszustw zatrzymano oraz przedstawiono zarzuty na okoliczność popełnionych przestępstw. Odzyskano pluszaka oraz dekoracyjną świecę. Podejrzany wyjaśniał, że działanie na szkodę dużo większej nawet liczby kwiaciarni, podyktowane było jego potrzebą obdarowania kwiatami swojej partnerki. Bez względu na to, czy dysponował odpowiednimi środkami finansowymi, czy też nie.

Za popełnione oszustwa mężczyźnie grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Z kolei za posłużenie się sfałszowanym dokumentem grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP w Kościanie

do Góry