Dni Śmigla nie były tylko świętem muzyki i rozrywki, ale obfitowały w wydarzenia sportowe. Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu wraz z klubami sportowymi, wąskotorówką, harcerzami, strażakami przygotował sporo sportowych atrakcji.

Sportowy cykl imprez podczas Dni Śmigla rozpoczął rajd rowerowy. W sobotę o godzinie 9.00 przy wiatrakach spotkali się rowerzyści, którzy pokonali około 15 kilometrową trasę wiodącą po terenie gminy Śmigiel. W rajdzie wzięły udział grupy szkolne, zorganizowane i rowerzyści indywidualni. Na wszystkich czekał słodki poczęstunek oraz pamiątkowy znaczek. Po krótkim odpoczynku i rozmowie przystąpiono do rozegrania konkurencji sportowych takich jak na przykład „nie zgub” czy „ przykładanie kubeczków”, które pomimo niewinnej nazwy okazało się niemałym wyzwaniem. Dla najlepszych przewidziano nagrody rzeczowe.

Turnieje

Równocześnie z rajdem na sali sportowej Szkoły Podstawowej w Śmiglu rozgrywany był turniej tenisa stołowego. W zawodach wzięło udział 43 zawodników.  W poszczególnych kategoriach młodzieżowych najlepsi okazali się: Lena Adamczak, Tymoteusz Wieczorek, Julia Zamelska, Stanisław Chmielewski, Weronika Trybuła i Piotr Wieczorek. Wśród kobiet niezrzeszonych pierwsze miejsce zajęła Danuta Strzelczyk, a w kategorii mężczyzn niezrzeszonych Błażej Zamelski.

Turniej szachowy rozgrywany był z kolei w sali kinowej Centrum Kultury w Śmiglu i zgromadził 25 szachistów, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych. Zwyciężyli: Stanisław Samoląg, Fabian Basiura, Maciej Jakubowski.

Po raz pierwszy zorganizowano grę miejską. Do udziału zgłosiło się 13 ekip, które miały do wykonania 15 zadań rozmieszczonych na terenie miasta. Zwyciężyła drużyna Mistrzowie Zagadek, która zdobyła 58 punktów. Tylko o jeden punkt mniej zdobyła MDP OSP Robaczyn. Na trzecim miejscu, po dogrywce, uplasowała się szóstka zawodników z Maćko Team.

Na placu zabaw w Śmiglu odbywały się też konkursy i zabawy dla najmłodszych i ich opiekunów. Każdy uczestnik za udział otrzymał drobny upominek.

Race running i nordic walking

Kolejną imprezą były wyścigi race running dla osób z niepełnosprawnościami. Biegacze pokonali wyznaczony odcinek na bieżni stadionu miejskiego. Za udział każdy odebrał pamiątkowy medal, czekoladę i drobny prezent.

Ostatnim wydarzeniem tego dnia były zawody nordic walking. Trasę pięciokilometrową wiodącą między innymi przez park najszybciej pokonała Iwona Maślak wśród pań i Jacek Guzek wśród panów. Pomimo, że zawody miały charakter rywalizacji to odbyły się one w bardzo serdecznej atmosferze.

Niedziela

Niedziela to dzień zmagań drużynowych. W turnieju piłki nożnej pełnoletnich mężczyzn niezrzeszonych wzięło udział 6 drużyn: Oldboys Pogoń Śmigiel, Niebiescy, Rodakulus Team, Spinko, Makintosh & Porabiantos oraz Cytrynówka. Po rozegraniu spotkań eliminacyjnych i finałowych puchar za pierwsze miejsce zdobyła drużyna Rodakulus. Drugie miejsce wywalczyli panowie ze Spinko, a trzecie Oldboys Pogoń Śmigiel. Wybrano również najlepszego bramkarza, którym został Dawid Pałasz i zawodnika z pola – Nikodema Szczepaniaka.

Drugi turniej drużynowy to zmagania trójek mieszanych w siatkówce. Do turnieju zgłosiły się 4 ekipy. Rozgrywki toczyły się systemem “każdy z każdym”. O kolejności gier zdecydowało losowanie. Choć element rywalizacji oczywiście wystąpił, dla zawodników liczyła się głównie dobra zabawa. Pierwsze miejsce zajęły Kocury z Śremu, drugie Sława, a trzecie Mieszani.

Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu dziękuje wszystkim współorganizatorom oraz uczestnikom imprez. Do zobaczenia za rok.

do Góry