Czar PRL – otwarcie wystawy w Tlenowni [ZDJĘCIA]

Peerelowsko uroczysty charakter miało otwarcie nowej wystawy Izby Muzealnej pod hasłem przewodnim Czar PRL-u. Było wesoło i nostalgicznie.

Otwarcie nowej wystawy “Czar PRL-u” w Tlenowni w Czempiniu odbyło się w piątek, 17 września. Licznie przybyłych gości witali towarzysze i towarzyszki przebrani w stroje ze słusznie minionych czasów, wręczając wchodzącym goździki. Na otwarciu wystawy postanowiło zjawić się sporo osób, a niektórzy także wyciągnęli z szaf, strychów i piwnic noszone w czasach Polski Ludowej ubrania.

Reklama

Zebranych płomiennym przemówieniem powitał towarzysz Eryk Nowicki, odpowiadający za kształt wystaw. W szczególności władze, towarzyszy obywateli, przodowników pracy socjalistycznej, kierowników i prezesów, górników i hutników, metalowców i chemików, włókniarzy, budowlańców, kolejarzy, transportowców, stoczniowców, portowców, marynarzy, pracowników spożywczych i usług, rolników i działaczy, pracowników służb rolnych, pracowników Państwowych Gospodarstw Rolnych i członków spółdzielni produkcyjnych, a zwłaszcza kobiety. Równie energicznie do zebranych przemówił burmistrz Czempinia, Konrad Malicki. Przemówienia te wzbudzały salwy śmiechu i głośne oklaski. Można się było bowiem poczuć, jak na prawdziwym peerelowskim zebraniu.

Następnie uczestnicy przeszli do Izby Muzealnej, gdzie przecięto wstęgę symbolicznie otwierając wystawę. A znalazły się na niej ciekawe eksponaty. Od “Malucha” i innych samochodów, przez stroje i pieniądze z okresu PRL, do wyposażenia domów i biura. Młodsi odwiedzający izbę mogli zobaczyć, jak się kiedyś żyło, a ci starsi powspominać z nostalgią dawne czasy. Nie zabrakło oczywiście kawy w szklankach i “wuzetki”.

Reklama

W tym roku przypada 70. rocznica ustanowienia PRL. Dlatego na koniec sezonu wystawienniczego postanowiliśmy przygotować taką wystawę. Z jednej strony jest rocznica, a z drugiej to są jeszcze wspomnienia, które w nas żyją. Świetnie wpisują się w nastroje ludzi i z sentymentem do tego wracamy. To są czasy, do której wracamy my, nasi rodzice i dziadkowie. Przy okazji można zapomnieć o dniu dzisiejszym i z przymrużeniem oka powspominać – wyjaśnia towarzyszka kierowniczka Gminnego Centrum Kultury w Czempiniu, Katarzyna Hohorek.

Przygotowywanie wystawy trwało dość długo, ale był też duży odzew od ludności pracującej miasta i gminy Czempiń. Ludzie chętnie dzielili się eksponatami, ale też swoimi wspomnieniami. Wystawa będzie dostępna do grudnia. Przy okazji powstaną nagrania w formie pamiętników, w których mieszkańcy opowiadać będą o swoich przeżyciach z czasów PRL. Wystawa na pewno pomoże im przywołać wspomnienia.

Go to TOP