Budowa przedszkola na Konstytucji ruszy z miejsca?

Budowa przedszkola na osiedlu Konstytucji 3 Maja w Kościanie trwa już od ponad trzech lat. Niestety na placu budowy praktycznie nic się nie dzieje, choć wkrótce, wreszcie, może się to zmienić.

Na nowe przedszkole kościaniacy czekają już od wielu, wielu lat. Budowa przedszkola rozpoczęła się w 2017 roku, czyli ponad 3 lata temu. Początkowo prace postępowały szybko. Po roku budowy część mieszkańców os. Konstytucji zwracała już jednak uwagę, że prace idą w dość ślimaczym tempie. Miasto jednak nadal chwaliło się inwestycją i przedszkole okrzyknięto “budynkiem przyszłości”. Nazwa ta okazała się prorocza, jednak w innym znaczeniu niż zakładano, bo okazało się że powstanie w nieokreślonej przyszłości.

Nieszczęsne okna

Powoli postępujące prace stanęły praktycznie na etapie montażu okien. Jak wiadomo firma wykonująca ten element zawaliła sprawę i zamontowała nieodpowiednie okna. Rozwiązano więc umowę i uzgodniono, że wykonawca zdemontuje je w zamian za to, że nie musi płacić kary umownej.

Pojawiła się jednak nadzieja, że prace ruszą z miejsca. Niedawno ogłoszono nowy przetarg, do którego przystąpiły trzy firmy. – Żeby mieć pewność, że tym razem nie zostaniemy postawieni w takiej trudnej sytuacji jak poprzednim razem do postępowania przetargowego oferenci mają przedstawić dokumenty przedstawiające jakość okien i przedstawić obliczenia cieplne. Chcemy mieć pewność, że otrzymamy ten produkt, który chcemy – wyjaśnia Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana.

Trzy oferty

Najtańsza oferta opiewa na 403 tysiące złotych, czyli cenę bardzo niską. Wykonawca nie przedstawił jednak wszystkich dokumentów, także po wezwaniu do uzupełnienia braków. Władze miasta skierowały więc prośbę o dodatkowe dokumenty drugą firmę, która zaproponowała 540 tysięcy złotych. Trzeci oferent zaproponował z kolei 711 tysięcy.

W najbliższym czasie prawdopodobnie poznamy wykonawcę. Na realizację zadania będzie miał 8 tygodni, więc jeszcze w tym roku powinien zakończyć montaż okien. To pozwoli na realizację kolejnych etapów, a pracy jest naprawdę sporo.

Początkowo władze miasta twierdziły, że dzieci zaczną uczęszczać do “budynku przyszłości” we wrześniu 2019 roku. Jak wiemy tak się nie stało ani wtedy, ani we wrześniu 2020 roku. Czy jest szansa na zakończenie budowy do września 2021 roku? Być może tak, jednak władze miasta wolą już być ostrożne i nie podawać nawet przybliżonego terminu.

Zobacz też:

do Góry