Boją się o bezpieczeństwo! Apel w sprawie skrzyżowania w Pelikanie
Po śmiertelnym potrąceniu pieszego na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 5 z ul. Wielichowską, mieszkańcy Pelikana zwrócili się do nas o interwencję w tej sprawie. Boją się o bezpieczeństwo i swoje życie, a ich apele dotąd nie przyniosły skutku.
W rozmowach z mieszkańcami Pelikana dowiadujemy się, że wielu z nich przeżyło chwile grozy na feralnym skrzyżowaniu, zarówno będąc pieszym, jak i kierowcą. – Czasem nie da się tam w ogóle przejść przez przejście dla pieszych. Samochody się nie zatrzymują i pędzą jak szalone – mówi pani Katarzyna z Pelikana. Inni zwracają uwagę, że praktycznie od zawsze dochodziło do wielu kolizji w tym miejscu, więc wprowadzono tam kilka lat temu zakaz skrętu w lewo, w stronę Kościana. Pomogło niewiele, a problematyczny jest również skręt w prawo do Pelikana, w przypadku ciężarówek z przyczepami bo, jak twierdzą okoliczni mieszkańcy, nie mieszczą się w zakręcie i wjeżdżają na przeciwny pas ruchu.
Postanowiliśmy napisać w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest zarządcą drogi i zapytać, czy planowane są działania mające na celu poprawienie bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu. – W trosce o bezpieczeństwo i komfort podróży budowana jest droga ekspresowa S5 na odcinku Poznań- Kościan-Leszno, która przejmie zdecydowaną większość ruchu – odpowiada Alina Cieślak z GDDKiA. Mieszkańcom to nie wystarcza, ponieważ ruch nadal będzie tam spory i chcą, by zamontować sygnalizację świetlną, wybudować rondo, lub chociaż postawić fotoradary. – Kilkaset metrów dalej, jest skrzyżowanie z wjazdem do Sierakowa i tam światła są postawione, a u nas nie. Od lat o to walczymy – mówi Grzegorz Buliński, także mieszkający w Pelikanie.
GDDKiA ustosunkowuje się również i do tych próśb. – Budowa sygnalizacji świetlnej należy do zadań inwestycyjnych, na których realizację oddziały GDDKiA nie posiadają własnych środków. Aktualnie, jedynym, dostępnym sposobem realizacji takiego przedsięwzięcia jest zgłoszenie go do ogólnopolskiego programu pn. „Program Redukcji Liczby Ofiar Śmiertelnych” – wyjaśnia Alina Cieślak. Obiecuje jednocześnie, że przy najbliższej aktualizacji tego programu zostanie złożony wniosek dotyczący tego skrzyżowania, jednakże poznański oddział GDDKiA nie ma wpływu ani na proces weryfikacji zadań umieszczanych na liście do realizacji, ani na termin ich wykonania w przypadku akceptacji.
Obietnica taka to niewiele, jednakże należy mieć nadzieję, że w końcu coś zostanie zrobione. Co do fotoradarów, to GDDKiA nie ma kompetencji w tej sprawie i jej przedstawiciele radzą zwrócić się do Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Warto wspomnieć, że z apelem o podjęcie działań poprawiających bezpieczeństwo zwróciły się również lokalne samorządy. Zgodnie z informacją Komendanta Powiatowego Policji w Kościanie we wskazanym miejscu, na drodze krajowej nr 5, w ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano 22 zdarzenia drogowe, w tym 5 wypadków i 17 kolizji. W jednym z tych zdarzeń uczestniczył pieszy. Był to ostatni feralny wypadek, jednak nie pierwszy śmiertelny.