Bieg z flagami i obchody w Śmiglu [ZDJĘCIA]

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w gminie Śmigiel miały rozbudowany charakter. Odbył się między innymi “Bieg z flagami”.

Uroczystości rozpoczęło złożenie zniczy pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na śmigielskim cmentarzu przez burmistrz Małgorzatę Adamczak i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Śmigla Włodzimierza Drótkowskiego. Następnie w kościele farnym odbyła się okolicznościowa msza święta z udziałem pocztów sztandarowych.

Po jej zakończeniu burmistrz podsumowała konkurs plastyczny zorganizowany dla uczniów klas 4-8 z gminy Śmigiel, który nosił tytuł “Zwycięskie Powstanie Wielkopolskie”. Konkurs gminny poprzedził etap szkolny, który wyłonił 5 finalistów – po jednym z każdej szkoły. Następnie wszystkie finałowe prace plastyczne zostały wydane w formie okolicznościowych pocztówek. Pierwsze miejsce przyznano Igorowi Skrzydlewskiemu ze Szkoły Podstawowej w Śmiglu. Miejsce drugie zajął Igor Stankowiak ze Szkoły Podstawowej w Bronikowie. Przyznano trzy równorzędne trzecie miejsca, które zajęli: Weronika Kram (ZS w Starym Bojanowie), Rita Fryder (SP w Starej Przysiece Drugiej), Kamila Jaworska (ZS w Czaczu).

O godzinie 19:15 rozpoczął się Bieg z Flagami na stadionie miejskim, w którym udział wzięło około 50 osób. To zarówno biegacze, jak i miłośnicy nordic walking. Start został poprzedzony skandowaniem przez uczestników hasła “cześć i chwała bohaterom”, a także losowaniem flag powstania wielkopolskiego. Następnie uczestnicy pokonali na śmigielskiej bieżni symboliczny dystans od 1 do 5 kilometrów. Na mecie każdy otrzymał pocztówkę wydaną w ramach konkursu szkolnego z okolicznościową pieczątką upamiętniającą rocznicowe obchody.

Źródło, zdjęcia: Urząd Miejski Śmigla