W niedzielę, 20 listopada, rozegrano już po raz 34. Bieg Przyjaźni w Widziszewie. Była to niecodzienna edycja, zarówno pod względem terminu, jak i trasy.

Bieg Przyjaźni w Widziszewie odbywał się tradycyjnie latem. W tym roku organizatorzy postanowili przesunąć zawody na listopad. Kolejną zmianą, tym razem zaskakującą dla większości uczestników, którzy dowiedzieli się o niej tuż przed biegiem, była zmiana trasy. Biegi odbywać się miały po drogach asfaltowych w Widziszewie, ale ze względów organizacyjnych zawody rozegrano na drodze gruntowej w Starej Przysiece Drugiej. Wielu biegaczy nie spodobała się ta zmiana, inni zwracali uwagę na to, że organizatorzy powinni poinformować o tym wcześniej.

Rywalizacja odbywała się na dwóch dystansach – 3 kilometrów i 10 kilometrów. Bieg krótszy wygrywał Krzysztof Szymanowski z Kościana. Uzyskał czas 9 minut i 40 sekund. – Padł pomysł, żeby sprawdzić się na 3 kilometry i wyszło bardzo fajnie i przyjemnie. Spodziewaliśmy się asfaltu, był przełaj. Ja akurat nie przyjechałem tu walczyć o życiówkę, ale przyjechali zawodnicy z innych województw, którzy nastawiali się na atestowaną trasę asfaltową, a wyszło 9,2 km w przełaju – mówił po zakończeniu biegu.

Drugi na mecie zameldował się Adam Marysiak z Nowej Soli (9:46). Trzeci Cezary Suchora z Kościana. – Dziś dystans krótki, bo przygotowuję się do mistrzostw polski w przełajach na 5 kilometrów, które odbędą się za tydzień w Oleśnie i tam będę walczył o podium. Bieg oceniam dobrze, ale mogłem pobiec lepiej. Za szybko pobiegłem na starcie i później zabrakło siły. Trzy kilometry to niby krótki dystans, a jednak jest wymagający – podsumował swój bieg.

Wśród pań na dystansie krótszym tryumfowała Paulina Kaczmarek ze Świebodzina (12:45). Druga była Zofia Schwarz z Kościana (13:58), a trzecia Gabriela Wojciak z Czempinia (14:19).

Na dystansie 10 kilometrów podium było międzynarodowe. Wśród panów tryumfował Roman Adamovich, Białorusin mieszkający od niedawna w Lesznie, który uzyskał czas 29:05. Podium uzupełniło dwóch Ukraińców – Dmytro Didovodiuk z Leszna z czasem 29:19 i Sergej Szewczenko z Ostrowa Wielkopolskiego z czasem 29:53. Z kolei wśród kobiet najlepsza była Olesia Didovodiuk z Leszna (36,51), druga była Alina Boszcuk z Ukrainy (36:54), a trzecia Karolina Bielecka z Michałowa (38:17).

W sumie wystartowało ponad 150 biegaczy. Wcześniej rozegrano też biegi dla dzieci, w których udział wzięło ponad 60 młodych biegaczy.

do Góry