W niedzielę, 31 lipca, odbył się Bieg Creaton Widziszewo, trzeci z czterech biegów rozgrywanych w ramach Grand Prix Gminy Kościan. Wzięło w nim udział aż 260 biegaczy.

Bieg Creaton Widziszewo był trzecim etapem biegowego cyklu Grand Prix Gminy Kościan. W niedzielnych zawodach wystartowało 260 zawodników. To dwa razy więcej niż przed rokiem. Biegacze rywalizowali na dwóch dystansach – 5 i 10 kilometrów. Uczestnicy obu dystansów wystartowali jednocześnie, a do pokonania mieli jedną lub dwie pętle, w zależności od wybranego dystansu. Dopisała też pogoda, choć na upał narzekała część zawodników.

Dystans 5 kilometrów

W biegu na 5 kilometrów najlepszy okazał się Tomasz Kozłowicz z Wielkiej Lipy, który uzyskał bardzo dobry czas 16:15. – Czas mógłby być lepszy, ale nie ma co narzekać. Gorąco i wiatr. Na szczęście wiatr tylko w jedną stronę, bo w drugą z górki i z wiatrem. Lecieliśmy w cztery osoby, dopiero po nawrotce, 2,5 kilometra przed końcem ruszyłem sam – opowiada.

Niemal pół minuty później na mecie zjawił się Arkadiusz Wielgus z Rościsławić. Miejsce trzecie przypadło Hubertowi Mikołajczakowi z Darnowa, który metę przebiegł równocześnie z Rafałem Tomowiakiem z Leszna. Wśród pań tryumfowała Zosia Teofilewska z Leszna (19:28), druga była Amelia Tyczyńska, także z Leszna, a trzecia Olga Cichoszewska z Sokołowic.

Dystans 10 kilometrów

Najlepszy w biegu dłuższym był Filip Jańczak ze Środy Wielkopolskiej z wynikiem 34:10. Chwilę za nim do mety dotarł Marcin Fehlau z Chomęcic. Trzeci na mecie zameldował się Przemysław Kliks z Poznania. Najszybszą kobietą okazała się Katsiaryna Ptashuk pochodząca z Białorusi mieszkanka Leszna, której pokonanie trasy zajęło dokładnie 39 minut. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku w Widziszewie także była najlepsza na tym dystansie. Zwyciężyła również w Biegu Niedźwiedzia, ma więc ogromne szanse na zwycięstwo w tegorocznej edycji Grand Prix Gminy Kościan.

Nie było łatwo. Pogoda fatalna, gorąco, mocno wiało. Dziś źle się biegało. Wczoraj zimno, dziś gorąco, duchota i wilgotno, to wszystko wpływa na wynik. Był plan wygrać, ale biegłam równo, może drugą piątkę trochę szybciej. Planuję walczyć o zwycięstwo – mówiła po przekroczeniu linii mety.

Drugie miejsce zajęła Karolina Bielecka z Michałowa (trzecia przed rokiem), a podium uzupełniła Patrycja Bielecka z Michałowa (rok temu najlepsza na dystansie 5 km).

Gmina Kościan

Wśród mieszkańców gminy Kościan w dystansie krótszym najlepsi byli: Hubert Mikołajczak z Darnowa i Monika Bamber z Kokorzyna. W biegu dłuższym w tej kategorii najlepszy był Marcin Browarczyk z Widziszewa i Monika Hauser-Giers z Nowego Lubosza.

Kolejne zawody z cyklu Grand Prix Gminy Kościan odbędą się 1 października. Będzie to Bieg Top Farms w Turwi. Zapowiadają się ciekawe zawody, bo faworyci bieg w Widziszewie kończyli na dalszych miejscach, albo w ogóle nie brali w nim udziału. Wszystko rozstrzygnie się więc w Turwi.

do Góry