Starosta tucholski Michał Mróz wraz ze skarbnikiem powiatu Zofią Łącką przyjechali do Kościana podziękować za pomoc, którą powiat kościański udzielił powiatowi tucholskiemu po sierpniowych nawałnicach. Jak się okazało nasz powiat udzielił największego wsparcia.

Powiat tucholski był jednym z najbardziej poszkodowanych w nawałnicach samorządów. Michał Mróz, podczas wystąpienia na ostatniej sesji rady powiatu kościańskiego przedstawił tragiczną sytuację tego regionu po przejściu wichur, a straty w ich wyniku liczone były w dziesiątkach milionów złotych. Uszkodzonych zostało ok. 2500 budynków. – Najgorszy okazał się brak komunikacji oraz brak prądu – tłumaczył starosta tucholski. – Pieniądze od wojewody dla mieszkańców wpłynęły na konto urzędu bardzo szybko, ale co z tego, skoro nie było jak powiadomić o tym ludzi, a później nie mieli oni jak ich wypłacić. Nie działały banki, nie działały urzędy, stacje benzynowe, sklepy – opowiadał, przy okazji podpowiadając naszym władzom, jak ograniczyć konsekwencje podobnych kataklizmów. – Każdy budynek użyteczności publicznej, a także budowle operatorów komórkowych, stacje benzynowe, szpitale, banki itp. powinny mieć zapasowe źródło zasilania. Potrzebne są zmiany w prawie, by bez takiego rozwiązania nie można było otrzymać zgody na budowę – zaznaczył.

Starosta tucholski pokazał także mapkę z zaznaczonymi samorządami, do których zwracał się o pomoc. W sumie udało się uzyskać około miliona złotych, czy to w postaci wsparcia finansowego, czy materiałów budowlanych. Kwota 100 tys. zł od powiatu kościańskiego okazała się więc najbardziej szczodrą, bo stanowiła ok. 10% tej kwoty. – Dla szczególnych instytucji, szczególnych osób, dla tych ludzi, którzy są naszymi przyjaciółmi, pomagają drugiemu człowiekowi, mamy taki zwyczaj, że przekazujemy w sposób uroczysty nasz najwyższy, naszym zdaniem, podarunek. Anioła powiatu tucholskiego. Dziś w podzięce za to, że dostrzegliście nas w potrzebie, dostrzegliście rozmiar potrzeb, na ręce pana starosty i pana przewodniczącego przekazujemy go samorządowi powiatu kościańskiego. Niech ten anioł będzie symbolem podziękowania, ale i opieki płynącej z powiatu tucholskiego do powiatu kościańskiego – powiedział, nie kryjąc wzruszenia Michał Mróz wręczając statuetkę Bernardowi Turskiemu. 

O pomocy udzielonej powiatowi tucholskiemu wraz ze zdjęciami zniszczeń pisaliśmy tutaj: Powiat też pomoże poszkodowanym podczas wichur! [ZDJĘCIA]

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”134″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

do Góry