Kościańskie łazienki doczekają się rewitalizacji!

Już wkrótce kościańskie łazienki doczekają się rewitalizacji. Stary basen zostanie zburzony, a w jego miejscu pojawi się teren do wypoczynku i rekreacji!

Informacje o planowej rewitalizacji łazienek władze miasta przekazały już 3 lata temu wraz z informacją o dofinansowaniu na rozwój zieleni. Na realizację tych planów przyszło nam jednak sporo poczekać. W końcu jednak wybrano wykonawcę prac. Zagospodarowanie terenu pochłonie ponad 1,8 mln. zł plus rozbiórka starego basenu. Kościańskie łazienki zmienią za to znacznie swoje oblicze, bo dziś to miejsce zarośnięte i zaniedbane.

Wokół góry Ferfeta

Wielkich zmian nie będzie na terenie od torów kolejowych do hali sportowej. Zniknie betonowe boisko, pojawi się trawa, nowa, rodzima roślinność i mała infrastruktura. Nieco przeformowana zostanie góra Ferfeta, ale ma zachować swoją dotychczasową funkcję. Będzie to teren odpowiedni do różnego rodzaju rekreacji, czy spacerów.

Cypel i stary basen

Zupełnie inaczej będzie za to wyglądał teren za halą sportową i cypel. Stary, nieużytkowany od 20 lat, basen czeka rozbiórka. Prawdopodobnie jednak nie zniknie w całości. – Mieliśmy zrobiony wstępny projekt rozbiórki basenu. Przy założeniu, że miałby być rozebrany w całości, to byłyby to znaczące kwoty. Chcemy znaleźć rozwiązanie najkorzystniejsze finansowo. Na pewno trzeba będzie skuć dno basenu, żeby woda odchodziła, ale już na przykład rozbiórka ścian chyba nie będzie konieczna – wyjaśnia Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana.

Teren ten i cypel zostaną otwarte dla mieszkańców. Będzie to teren zielony, idealny do wypoczynku, wydarzeń plenerowych, czy rekreacji. Zaplanowano też wykonanie plaży miejskiej.

Kiedy i za ile?

Podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowano na 14 października. Jeszcze w tym miesiącu najprawdopodobniej rozpoczną się prace. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już wiosną powinniśmy zyskać kolejne zielone i atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu. Koszt zadania to ponad 1,8 mln. zł plus rozbiórka basenu. Miasto otrzymało jednak dofinansowanie, które wyniesie 85% kosztów kwalifikowanych, czyli ponad 1,5 mln. zł.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

do Góry