“Strażacy dzieciom” dla Emilki i Mikołaja

29 sierpnia odbędzie się charytatywna impreza “Strażacy dzieciom” dla Emilki z Gorzyc i Mikołaja ze Starej Przysieki Drugiej, organizowana przez tamtejsze jednostki OSP.

Głównym organizatorem są ochotnicy z OSP Czempiń przy wsparciu OSP Śmigiel. To właśnie pod strażnicą w Czempiniu zaplanowano wydarzenia, ale także przy osiedlu “na górce”. Atrakcji nie zabraknie. Dmuchańce, malowanie twarzy, cross, pokazy sprzętu strażackiego, samochodów ciężarowych i terenowych, motocykli, przejazdy bryczką – to tylko część z nich. Na koniec zaplanowano zabawę z didżejem. Początek imprezy 29 sierpnia o godzinie 15.00. Strażacy chcą w ten sposób wspomóc dwójkę dzieci – Emilkę z Gorzyc i Mikołaja ze Starej Przysieki Drugiej.

Emilka

Emilka Hohorek urodziła się w 2017 roku w Kościanie. Po porodzie okazało się, że Emilka ma rozszczep podniebienia, chorobę serca, dodatkową parę żeber. Zdiagnozowano u niej Zespół Emanuel. To niezwykle rzadka choroba. Emilka to jedno z dwóch dzieci w Polsce, które zmagają się z tym zespołem. Dziewczynka nie chodzi, ani sama nie siedzi. Ma problemy ze słuchem. Przeszła operację przeszczepu podniebienia twardego i miękkiego. Ma zwężony przełyk, odżywianie odbywa się więc przez PEG. W tym roku przejdzie dwie operacje serca. W przyszłym operację bioder. Leczenie i rehabilitacja kosztują bardzo dużo. 2-tygodniowy turnus rehabilitacyjny to koszt 7,6 tys. zł. Niedługo pojedzie na drugi już w tym roku. Miesięczny koszt utrzymania rehabilitacji, dojazdów oraz wizyt u specjalistów Emilki to z kolei 1,5 tys. zł. Rodzice podkreślają jednak, że efekty są widoczne.

Mikołaj

Mikołaj Sikora urodził się w styczniu 2016 roku. Przy porodzie zadławił się wodami płodowymi przez co doszło do niedotlenienia mózgu. Spowodowało to zaburzenia koordynacji ruchowej, opóźnienie rozwoju, dziecięce porażenie mózgowe. Z powodu napięć jedno oko ucieka mu w stronę nosa. Napięcia występują też w prawej ręce, musi posługiwać się więc lewą. Mikołaj nie chodzi, nie staje, nawet nie siedzi samodzielnie. Od 6 miesiąca życia przechodzi rehabilitacje. Podobnie jak Emilka korzysta z turnusów rehabilitacyjnych i często odwiedza specjalistów. Zaczął jeździć do specjalnego przedszkola, gdzie ma zapewnioną rehabilitację, odpowiednio dobrane zajęcia oraz troskliwą opiekę. Niestety z powodu koronawirusa trzeba było zawiesić rehabilitację. Od kilku miesięcy rodzice sami wykonują różne ćwiczenia, by chłopiec nie stracił tego, co już wywalczył. Widać niestety efekty. Odkąd zamknięto przedszkole Mikołaj nie jest już taki, jak jeszcze niedawno. Aktualnie główna potrzeba to zakup wózka oraz większych ortez. Miesięczny koszt rehabilitacji i leczenia Mikołaja to około tysiąc złotych.

Organizatorzy proszą też o zachowanie zasad bezpieczeństwa podczas wydarzenia, czyli dezynfekcję rąk i stosowanie maseczek. Imprezę “Strażacy dzieciom” objęliśmy patronatem medialnym. Relacja z imprezy i najważniejsze informacje będą dostępne na eKoscian.eu.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

do Góry