Ścieżka przy drodze Pelikan – Kokorzyn najszybciej w 2022 r.

Podczas radiowej audycji “Temat dla reportera” do Radia Elka zadzwonił mieszkaniec gminy Kościan. Zwrócił uwagę, na chodnik, zlokalizowany na wiadukcie nad S5, który prowadzi znikąd, donikąd.

Chodzi o drogę łączącą Pelikan i Kokorzyn. Droga ekspresowa S5 “przecięła” tę drogą, dlatego też nad ekspresówką wybudowano wiadukt. Po jednej jego stronie znalazło się miejsce na chodnik, lub ścieżkę rowerową. Niestety, jak zwrócił uwagę mężczyzna, który zadzwonił do radia, chodnik ten zaczyna i kończy się w polu. – Myślę, że przydałoby się połączyć te dwie wioski jakimś ciągiem pieszo-rowerowym. W okresie zmroku jest dość silne natężenie ruchu i pieszego i rowerowego, a taka ścieżka wpłynęłaby na bezpieczeństwo podróżujących. Byłby to też miły element turystyczny, a zauważyć chciałem, że starosta jest promotorem zdrowego trybu życia, a zwłaszcza jazdy rowerowej – wyjaśnia.

Pytanie proste, a o odpowiedź bardzo trudno

Skoro wywołany został starosta, Henryk Bartoszewski, to właśnie jemu postanowiłem zadać pytanie czy i kiedy ścieżka powstanie. Było to w poniedziałek, 27 stycznia. Poproszono, bym przysłał zapytanie mailem. Zaznaczyłem, że chciałbym spotkać się ze starostą, by nagrać wypowiedź, więc miałem czekać tego dnia na kontakt, bo od wtorku ani starosty, ani jego zastępcy miało nie być, aż do kolejnego tygodnia. Niestety, nie doczekałem się ani telefonu, ani maila zwrotnego. Ten przyszedł następnego dnia. – Z uwagi na nieobecność Starosty i Wicestarosty, odpowiedzi na to pytanie udzielimy 3 lutego – otrzymałem w odpowiedzi. No trudno, trzeba poczekać.

Okazało się jednak, że starosta pracował, bo w piątek, 31 stycznia, spotkał się w starostwie z pracownikami PUP. W końcu przyszedł poniedziałek, 3 lutego. Odpowiedzi nadal nie było. Podobnie we wtorek, 4 lutego. Napisałem więc maila z wyrazami niezadowolenia, prośbą o odpowiedź i wyjaśnienia. W środę, 5 lutego przed południem otrzymałem telefon, że starosta może się spotkać. Niestety ja nie mogłem. Tego samego dnia otrzymałem odpowiedź mailowo. Na odpowiedź na tak proste pytanie trzeba było więc czekać aż 10 dni! Paranoja.

Ścieżka pieszo-rowerowa będzie, ale dopiero w 2022 roku

W odpowiedzi starosta zzaznacza, że ścieżka na wiadukcie staraniem powiatu kościańskiego powstała na etapie uzgadniania dokumentacji projektowej wiaduktu nad S5. Wówczas to doprojektowano poszerzenie wiaduktu o wspomnianą ścieżkę. Tak została też wykonana jej budowa i stąd jej początek i koniec obecnie w polu.

Jak zapewnia starosta, powiat planuje przebudowę całej drogi od Pelikana, poprzez Kokorzyn, Szczodrowo, do Sierakowa. Pierwszy etap remontu już się rozpoczął. To droga w Szczodrowie, która pochłonie niecałe 1,9 mln. zł. Więcej pisaliśmy o tym w artykule: “Wkrótce przebudowa drogi w Szczodrowie“. Drugi etap, obejmujący część ulicy Długiej i ulicy Szkolnej w Kokorzynie oraz odcinek Kokorzyn – Szczodrowo i odcinek Szczodrowo – Sierakowo, jest w przygotowaniu do złożenia wniosku do Funduszu Dróg Samorządowych w roku 2020. Budowę przewidziano na 2021 rok.

Trzecim odcinkiem będzie właśnie dobudowa brakujących odcinków ścieżki pieszo–rowerowej pomiędzy Pelikanem a Kokorzynem. – Odcinek wymaga wywłaszczenia gruntów. W roku 2020 przygotowane zostaną mapy z niezbędnymi podziałami do wywłaszczenia. W 2021 powstanie pełna dokumentacja techniczna poprzedzona przejęciem gruntów, a budowa planowana jest na rok 2022 – wyjaśnia starosta.

Komentarze

There is 1 comment for this article
  1. heh 11 lutego 2020 19:47

    To się nazywa dobra dziennikarska robota – i brawo za podjęcie tematu i przyciśnięcie starosty do ściany…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

do Góry