S5 otwarta! Koniec kilkunastu lat czekania [ZDJĘCIA]

Droga ekspresowa S5 otwarta! Uroczyste otwarcie nastąpiło w sobotę rano przy Miejscu Obsługi Podróżnych “Sierakowo”. Po uroczystości nową ekspresówką puszczono ruch samochodów.

Na ten moment kierowcy czekali od wielu lat. Droga ekspresowa S5 została otwarta. W sobotę, 14 grudnia, oddano do użytku ponad 50-kilometrowy odcinek drogi. W uroczystości udział wzięli m.in. Minister Infrestruktury, Wojewoda Wielkopolski, posłowie związani z regionem, przedstawiciel Komisji Europejskiej, samorządowcy, wykonawcy, projektanci, przedstawiciele GDDKiA i wiele innych osób. – Jak powiedział mi jeden z posłów, było to 12 lat oczekiwania na połączenie bezpieczną drogą ekspresową Poznania i Wrocławia. Dziś ma finał to oczekiwanie. S5 to droga na wskroś nowoczesna. Udała się projektantom, zamawiającym, a w szczególności wykonawcom. Za nami 50 kilometrów inwestycji, ale przed nami jeszcze kilka tysięcy kilometrów dróg. To zmiana, na którą Polacy czekali od bardzo dawna. To nowa rzeczywistość, walka z wypadkami drogowymi – mówił w przemówieniu podczas otwarcia ekspresówki Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Po przemówieniach przecięto symboliczną wstęgę i poświęcono nową drogę. Niedługo po zakończeniu uroczystości puszczono ruch, a kierowcy dawali wyraz swojej radości trąbiąc podczas jazdy.

Otwarta ekspresówka to ponad 50 kilometrów drogi. Na jej trasie znajduje się 9 węzłów komunikacyjnych i 62 obiekty inżynieryjne. Dzięki niej przejazd z Poznania do Wrocławia ma skrócić się do około dwóch godzin. Cała droga S5 ma z kolei ponad 160 km długości i koszt jej budowy wyniósł około 5,5 miliarda złotych. Same odcinki oddane dziś do użytku pochłonęły ponad miliard złotych.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

do Góry