100-lecie wybuchu powstania. Program uroczystości

27 grudnia świętować będziemy 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji przygotowano tego dnia wiele atrakcji.

27 grudnia świętować będziemy 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji przygotowano tego dnia wiele atrakcji.

Z okazji rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, na Placu Paderewskiego o 11.30 nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. O 12.00 uroczystości przeniosą się na Plac Niezłomnych, gdzie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej stulecie odzyskania niepodległości i Powstania Wielkopolskiego.

Reklama

Po uroczystościach, w Muzeum Regionalnym w Kościanie,  otwarta zostanie wystawa pt.: „Udział Mieszkańców  Ziemi Kościańskiej  w Powstaniu Wielkopolskim”. Oprócz oficjalnych wydarzeń i uroczystości przygotowano także zawody pływackie dla dzieci i młodzieży, które rozpoczną się o godzinie 10.00.

Sporo się będzie też działo 29 grudnia, czyli w setną rocznicę rozpoczęcia akcji o kryptonimie “Wolność”. Doprowadziła ona bowiem do wyzwolenia miasta z rąk okupantów. Dokładnie w jej stulecie, o godzinie 23.00, odbędzie się inscenizacja poświęcona tamtym wydarzeniom. Spotkanie rozpocznie się w ratuszu, w miejscu z którego wyruszyli skauci Kościańskiej Rezerwy Skautowej. Następnie, wraz z rekonstruktorami, uczestnicy udadzą się na teren dawnego pruskiego garnizonu, a rekonstrukcja zakończy się zapaleniem zniczy na Placu Paderewskiego. 

Także 29 grudnia o godzinie 17.00 odbędzie się koncert “… bo nasz sen cudowny, złoty…” w Kościańskim Ośrodku Kultury. Na scenie zaprezentują się lokalni wykonawcy. Podczas koncertu prezentowane będą zdjęcia nadesłane przez fotografów, wyrażające patriotyzm, przywiązanie do wielkopolskiej ziemi, zachwyt dla jej piękna i tradycji.

Reklama
Go to TOP