Close

29 maja 2020

Ratowali uwięzionego psa! Niecodzienna akcja strażaków

Do nietypowego zdarzenia doszło we wtorek 26 maja. Strażacy ratowali uwięzionego w jamie w ziemi psa. Akcja zakończyła się sukcesem!

We wtorek kościańscy strażacy ratowali uwięzionego psa. Około 14.50 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Kościanie poprzez CPR Poznań otrzymał nietypowe zgłoszenie. W lesie między Słoninem, a Czempiniem, w czymś przypominającym jamę, ugrzązł pies. Właścicielka psa poinformowała, że uprząż psa zaczepiła się o korzeń drzewa, zniewalając czworonoga. Stało się to podczas spaceru, na który się wybrała wraz z psem i dwoma dziewczynkami.

Na miejsce zdarzenia natychmiast udali się strażacy z PSP w Kościanie. Z uwagi na podane jedynie orientacyjne miejsce zdarzenia, dziewczynki oczekiwały przy głównej drodze, aby pokierować strażaków. Dotarcie tam wymagało pokonania sporego odcinka piesza. Po dotarciu na miejsce strażacy ustalili, że w jamie wygrzebanej pod drzewem uwięziony jest pies zaczepiony szelkami o wystające korzenie. Ratownik zabezpieczony i asekurowany przez kolegów wczołgał się do jamy i przeciął uprząż psa. Po oswobodzeniu 9-letnia Bella wybiegła z zagłębienia wprost w objęcia przestraszonej sytuacją właścicielki. Historia ta zakończyła się szczęśliwie. Pies wrócił do opiekunki,  ciesząc też dziewczynki.

Sytuacja ta pokazuje, że praktycznie w każdej sytuacji możemy natrafić na groźne sytuacje. W tym przypadku zagrożeniem okazała się nora, która prawdopodobnie była schronieniem dla innych zwierząt. Na szczęście wytrzymało „sklepienie” kryjówki. Niewidoczne zagłębienie mogło też stanowić zagrożenie dla ludzi. Życie pisze różne scenariusze, w tym także te niekorzystne nawet podczas spaceru, wypoczynku czy relaksu. Przezorności nigdy za wiele.

Źródło: st. kpt. Violetta Rybczyńska – KP PSP w Kościanie
Zdjęcia: archiwum KP PSP w Kościanie