Close

14 grudnia 2019

S5 otwarta! Koniec kilkunastu lat czekania [ZDJĘCIA]

Droga ekspresowa S5 otwarta! Uroczyste otwarcie nastąpiło w sobotę rano przy Miejscu Obsługi Podróżnych “Sierakowo”. Po uroczystości nową ekspresówką puszczono ruch samochodów.

Na ten moment kierowcy czekali od wielu lat. Droga ekspresowa S5 została otwarta. W sobotę, 14 grudnia, oddano do użytku ponad 50-kilometrowy odcinek drogi. W uroczystości udział wzięli m.in. Minister Infrestruktury, Wojewoda Wielkopolski, posłowie związani z regionem, przedstawiciel Komisji Europejskiej, samorządowcy, wykonawcy, projektanci, przedstawiciele GDDKiA i wiele innych osób. – Jak powiedział mi jeden z posłów, było to 12 lat oczekiwania na połączenie bezpieczną drogą ekspresową Poznania i Wrocławia. Dziś ma finał to oczekiwanie. S5 to droga na wskroś nowoczesna. Udała się projektantom, zamawiającym, a w szczególności wykonawcom. Za nami 50 kilometrów inwestycji, ale przed nami jeszcze kilka tysięcy kilometrów dróg. To zmiana, na którą Polacy czekali od bardzo dawna. To nowa rzeczywistość, walka z wypadkami drogowymi – mówił w przemówieniu podczas otwarcia ekspresówki Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Po przemówieniach przecięto symboliczną wstęgę i poświęcono nową drogę. Niedługo po zakończeniu uroczystości puszczono ruch, a kierowcy dawali wyraz swojej radości trąbiąc podczas jazdy.

Otwarta ekspresówka to ponad 50 kilometrów drogi. Na jej trasie znajduje się 9 węzłów komunikacyjnych i 62 obiekty inżynieryjne. Dzięki niej przejazd z Poznania do Wrocławia ma skrócić się do około dwóch godzin. Cała droga S5 ma z kolei ponad 160 km długości i koszt jej budowy wyniósł około 5,5 miliarda złotych. Same odcinki oddane dziś do użytku pochłonęły ponad miliard złotych.