Close

2 grudnia 2019

Manifestacja przed sądem w Kościanie [ZDJĘCIA]

W niedzielę odbyła się manifestacja przed Sądem Rejonowym w Kościanie. Podczas niej głos zabrał kościański sędzia, który wytłumaczył, z czym zmagają się dziś polscy sędziowie.

Manifestacja przed sądem w Kościanie przyciągnęła grupę około 50 osób. Chcieli wyrazić w ten sposób swoje poparcie dla sędziów, którzy według nich są prześladowani przez pozostałe władze. Podczas zgromadzenia głos w sprawie zabrał sędzia Sądu Rejonowego w Kościanie, Michał Olszewski. – Przede wszystkim chciałbym podziękować za państwa obecność. Chcę też wytłumaczyć przy okazji, dlaczego sędziowie postanowili zabrać głos, aby solidaryzować się z takimi osobami jak Monika Ciemięga, Olimpia Małuszek-Barańska, Krystian Markiewicz, czy Paweł Juszczyszyn. Mają problem, bo postanowili robić to, co ja w tej chwili robię. Zabierać głos w sytuacji, w której władza polityczna postanowiła sędziom zamknąć usta. Kroplą, która przelała czarę goryczy była sytuacja właśnie Pawła Juszczyszyna, który zwrócił się o listy poparcia sędziów KRS. Odpowiedzią było natychmiastowe odwołanie go z delegacji przez przedstawiciela władzy wykonawczej i zawieszenie w czynnościach przez prezesa sądu – opowiadał. Podkreślił, że ci sędziowie robią to, co do nich należy i zgodnie ze ślubowaniem, które składali.

Po przemówieniu oddalił się z miejsca zgromadzenia, jednak zaznaczył, że nie jest związany z żadną organizacją ani grupą. Podobne wiece zorganizowano bowiem w całej Polsce przez działaczy Komitetu Obrony Demokracji, po apelu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.