Close

1 grudnia 2019

Zagraniczny staż w Mediolanie uczniów Ratajczaka [ZDJĘCIA]

Grupa 21 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie wyjechała na zagraniczny staż do Mediolanu.

Tym razem na zagraniczny staż do Mediolanu wyjechało 16 uczniów z technikum organizacji reklamy oraz 5 uczących się w zawodzie kucharza. W niedzielę, 17 listopada, uczniowie wraz z opiekunami, Małgorzatą Jaśniak i Karoliną Brzozowską, spotkali się z przedstawicielem firmy Enso. Roberto Oggiano, zapoznał uczniów ze szczegółowym programem praktyk i przybliżył historię Mediolanu zwracając uwagę na najbardziej znane atrakcje miasta. W poniedziałek, 18 listopada, uczniowie rozpoczęli staż w mediolańskich firmach i restauracjach.

Stażyści samodzielnie udali się na miejsca stażu co było nierzadko wielkim wyzwaniem. Po dotarciu na miejsce nawiązali kontakt z osobą odpowiedzialną za merytoryczny przebieg stażu. Kontakt z pracodawcą odbywał się w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie mogli sprawdzić się językowo, nadrobić ewentualne braki. Pierwsze dni były bardzo stresujące, jednak z upływem czasu pod wpływem nowych doświadczeń uczniowie coraz lepiej czuli się w wielokulturowym środowisku, nawiązali przyjaźnie ze współpracownikami.

W weekend 23 i 24 listopada stażyści udali się na wycieczki –  w sobotę do Bergamo a w niedzielę do Como. Mimo kapryśnej pogody humory dopisywały. W piątek, 29 listopada, odbyło się spotkanie, na którym podsumowano praktyki zagraniczne. Uczniowie otrzymali karty oceny i certyfikaty poświadczające nowe, nabyte kompetencje zawodowe. 30 listopada uczniowie wraz z opiekunami udali się w drogę powrotną do Polski.

Zobacz też: Uczniowie z Ratajczaka w Mediolanie (styczeń 2019)