Close

12 października 2019

Chcieli wyłudzić 4 miliony? Prokuratura prowadzi śledztwo!

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie jednej z firm działających na terenie Kościana. Według niej oszuści chcieli wyłudzić 4 miliony złotych pod groźbą upublicznienia filmu przedstawiającego rzekome fałszowanie dat przydatności do spożycia.

Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi śledztwo w sprawie przerabiania dat ważności produktów spożywczych. Fałszowanie dat ważności miało mieć miejsce w jednej z hurtowni w Kościanie. – Postępowanie dotyczy zmuszania do określonego zachowania. Na razie nie możemy ujawniać więcej informacji. Śledztwo jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Prowadzimy czynności w tej sprawie – wyjaśnia prokurator Michał Smętkowski, rzecznik poznańskiej prokuratury okręgowej. Jak dodaje, to zarząd firmy zgłosił sprawę do prokuratury w związku z planowaną publikacją przez jednego z dziennikarzy filmu, na którym rzekomo widać przerabianie/zmienianie dat ważności na produktach spożywczych. Udostępnione przez niego zdjęcia z filmu nie wskazują jednak, gdzie proceder się odbywał, ani czy w ogóle do niego dochodziło.

Jak wyjaśnia rzecznik prasowy firmy, to właśnie ona padła ofiarą przestępstwa. – Od lipca br. zorganizowana grupa przestępcza próbowała wyłudzić […] kwotę 4 mln, grożąc opublikowaniem informacji na temat rzekomych nieprawidłowości w hurtowni w Kościanie. Sprawa została niezwłocznie zgłoszona organom ścigania, a obecnie trwa postępowanie prokuratorskie. Hurtownia pracuje zgodnie z obowiązującym prawem, w szczególności zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) […] w sprawie przekazania konsumentom informacji na temat żywności, co potwierdziły wielokrotnie przeprowadzone kontrole – zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne – czytamy w oświadczeniu, które przesłała nam firma.

Śledztwo w tej sprawie trwa. Zabezpieczono już dowody i trwają przesłuchania osób z nią związanych. Sprawa jest rozwojowa, więc będziemy do niej na pewno wracać.