Close

19 sierpnia 2019

50 lat razem! Medale za długoletnie pożycie [ZDJĘCIA]

Burmistrz Kościana, w imieniu Prezydenta RP, wręczył Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się w sobotę w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie wręczono trzem parom, które już od 50 lat pozostają w związku małżeńskim. Wśród nich znaleźli się Helena i Wojciech Adamczewscy, którzy ślub brali w lutym 1969 roku. – Pamięta się ten dzień. W jednym dniu braliśmy ślub cywilny i kościelny. Była tylko najbliższa rodzina, ale i tak zebrało się około 50 osób – opowiadają. Jak wyjaśniają, nie ma recepty na tak długie zgodne małżeństwo, ale ważne są wyrozumiałość, miłość i zgoda. – Zawsze ktoś musi ustąpić – podkreśla pan Wojciech. W uroczystości towarzyszyły im ich dzieci, oraz wnuki. Prawnuków jeszcze nie mają, ale jak zaznaczają, nie spieszy się.

O tym, że ktoś musi zawsze ustąpić, by zgodnie przetrwać 50 lat razem mówili także Maria i Czesław Wieczorkowie. Tak naprawdę małżeństwem są już ponad 51 lat, bo ślub brali w styczniu 1958 roku. – Był bardzo duży śnieg i mróz. Jechaliśmy wypożyczoną wołgą. To były czasy, że mało kto miał samochód – wspominają. Ślub cywilny był wcześniej. Według nich w małżeństwie potrzebne jest mnóstwo kompromisów, bo łączy się dwoje ludzi, pochodzących z różnych rodzin, z różnymi przyzwyczajeniami. Trzeba te trybiki dotrzeć i obie strony muszą pójść na kompromisy i eliminować wady. – Trzeba też wszystko robić, by mężowi wydawało się że rządzi – śmieje się pani Maria. Obaj są nadal aktywni, bo pan Czesław nadal prowadzi działalność gospodarczą, a pani Maria śpiewa w zespole „Złote Kłosy”.