Close

9 czerwca 2019

Znów czekają na upały! Jeszcze większe niż były!

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego (!) stopnia. Znów czekają nas upały, a temperatura w cieniu może sięgać aż 33 stopni Celsjusza.

Po kilku zaledwie dniach z temperaturami poniżej 30°C znów nadejdą upały. Tym razem jeszcze gorsze, bo temperatura w cieniu może osiągnąć nawet 33°C. W słońcu znacznie więcej. IMGW wydało więc ostrzeżenie, które obowiązuje od niedzieli, 9 czerwca, godziny 14.00. Wydano jednak także ostrzeżenie drugiego stopnia. – Temperatura maksymalna w poniedziałek od 29°C do 31°C, później od 31°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 19°C do 21°C – informuje Przemysław Szrama z BPM w Poznaniu. Prawdopodobieństwo wystąpienia szacuje się na 90%. To ostrzeżenie z kolei będzie obowiązywać od poniedziałku, 10 czerwca, godziny 12, do środy, 12 czerwca, godziny 20.00.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawisko meteorologiczne, w tym przypadku upał, może być groźne dla zdrowia, a nawet życia. Mogą też spowodować straty materialne i zakłócić normalne funkcjonowanie. – Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych – zaleca IMGW.