Close

7 czerwca 2019

Ocalić od zapomnienia. Historia Stanisława Mądrego z Racotu

W czwartek odbyła się premiera nowego filmu z cyklu “Ocalić od zapomnienia”. Bohaterem dokumentu jest Stanisław Mądry z Racotu, który pracował jako żołnierz-górnik.

W filmie “Ocalić od zapomnienia. Byłem Żołnierzem Górnikiem” przedstawiono historię pana Stanisława Mądrego z Racotu. Jako niewygodny politycznie dla ustroju PRL został przymusowo wcielony do batalionu żołnierzy-górników. Przez dwa lata, od 1952 do 1954 roku, pracował w kopalni “Bobrek”. Film opowiada historię jego przymusowej pracy, ale też inne etapy jego życia, m.in. czasy okupacji i wywiezienie całej rodziny do Niemiec.

Więcej o historii Stanisława Mądrego można było się dowiedzieć podczas premiery filmu, w której bohater dokumentu wziął udział. Mimo, że minęło już wiele lat, to pan Stanisław nadal pamięta wiele szczegółów. Potrafi nawet zacytować z pamięci wiersz o żołnierzach-górnikach. Działa też jako prezes regionalnego koła Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. To właśnie z inicjatywy związku na murach kościołów pojawiły się tablice upamiętniające te osoby. Tablicę taką możemy zobaczyć chociażby na kościańskiej farze.

W premierze wziął udział także twórca dokumentu, Krystian Kozłowski, który z kolei opowiedział o powstawaniu filmu. Jak się okazuje, łatwo nie było. Powstawaniu produkcji towarzyszyło wiele emocji. Film warto obejrzeć, bo przypomina historię, o której niewiele osób pamięta.

Dokument można obejrzeć na stronie gminy Kościan oraz pod adresem “Byłem Żołnierzem Górnikiem