Close

6 czerwca 2019

Europassy dla uczniów z Ratajczaka [ZDJĘCIA]

Uczniowie Zespołu Szkół im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie, którzy brali udział w zagranicznych praktykach, otrzymali Europassy. Dokumenty te pozwolą im zaprezentować swoje umiejętności i kwalifikacje.

Europassy otrzymali uczniowie, którzy w roku szkolnym 2018/2019 wyjechali na zagraniczne praktyki do Bristolu i Mediolanu. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu w kwocie niemal 610 tys. zł., które otrzymała szkoła. Na razie z zagranicznych praktyk skorzystało 74 uczniów. Projekt jest jednak dopiero na półmetku. – W tym roku szkolnym w stażach udział wzięły dwie grupy uczniów. W przyszłym wyjadą kolejne dwie – mówi Małgorzata Durek, dyrektor ZSP.

Podczas uroczystości wręczenia Europassów uczniowie pokazali krótkie filmiki ukazujące odbywane przez nich praktyki, ale także co zwiedzili za granicą. Taki wyjazd był dla nich wielkim przeżyciem. – Nie miałem nigdy takich doświadczeń. Najtrudniejsza była chyba komunikacja w innym języku. Mamy jednak teraz większą wiedzę. Możemy szukać pracy nie tylko w Polsce, ale i zagranicą – mówi Jakub Piątkowiak, przyszły technik ekonomista i uczestnik jednego z wyjazdów.

W sumie od 2011 roku ZSP pozyskał ponad 1,9 miliona złotych na praktyki zagraniczne, z których skorzystało ponad 240 uczniów.