Close

22 maja 2019

Trwa rewitalizacja Placu Wolności! Fontanna zniknęła

Trwa rewitalizacja Placu Wolności w Kościanie. Pierwszym etapem prac było zburzenie fontanny, na miejscu której powstanie nowa.

Rewitalizacja Placu Wolności finansowana jest częściowo z dofinansowania, jednak przebudowa fontanny wykonywana jest ze środków budżetu miasta. Koszt tego zadania to ponad 965 tysięcy złotych. – Nowa fontanna powstanie w tym samym miejscu co stara. Będzie to fontanna płaska, z podświetleniem, funkcją mgiełki, gdzie chętnie będą się bawić dzieci. Całość dopełnią efekty dźwiękowe – opowiada Kinga Czarnecka, zastępca burmistrza Kościana. Oprócz tego urząd ogłosił także przetarg na wykonanie oświetlenia Placu Wolności i najbliższej okolicy. – Część lamp będzie skierowana na przejścia dla pieszych. Będzie więc bezpieczniej. Dziś niektóre oświetlają tylko korony drzew – dodaje. Oświetlenie będzie energooszczędne i podobnie do tego, które znajduje się na Wałach Żegockiego.

Dalsza rewitalizacja Placu Wolności rozpocznie się wkrótce. Kościański Ośrodek Kultury wybrał już bowiem wykonawcę tego zadania. Powstaną nowe ścieżki i roślinność, ale też różne udogodnienia jak np. nowe ławki, stojaki dla rowerów, kosze na śmieci. Ciekawym pomysłem wydaje się eksperymentarium muzyczne, czyli dźwiękowy plac zabaw, który również powstanie na Placu. Koszt tego zadania to ponad 1,3 mln. zł.

Prace potrwają około 5 miesięcy.