Close

15 maja 2019

Imieniny wiatraków w Śmiglu [ZDJĘCIA]

W sobotę, 11 maja, już po raz piąty świętowano w Śmiglu imieniny wiatraków, Serwacego i Pankracego. Imprezę połączono z jubileuszem 130-lecia Koła Pszczelarzy w Śmiglu.

Imieniny wiatraków, po raz kolejny poprzedził kilkudniowy plener malarsko-rzeźbiarski, a efekty pracy artystów można było podziwiać na prezentowanej wystawie poplenerowej. W tym roku podczas imienin można było zobaczyć także efekty pracy uczestników śmigielskiej sekcji fotograficznej działającej przy Centrum Kultury.

Główne stoisko należało jednak do śmigielskich pszczelarzy, którzy byli również organizatorem terenowej gry dla uczestników imienin. Wzięło w niej udział 11 drużyn. Kąciki kreatywne dla dzieci przygotowały szkoły z terenu gminy Śmigiel. Domowe wypieki i trunki z miodem prezentowały na swoich stoiskach koła gospodyń wiejskich z: Karśnic, Sierpowa, Spławia, Morownicy, Starej Przysieki Pierwszej, Poladowa oraz Żegrówka. Podczas obchodów swoje stoiska prezentowało także Stowarzyszenie Światło Nadziei i prowadzone przez nie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Kościanie.

Imprezie tradycyjnie towarzyszyło też zwiedzanie wiatraków z przewodnikiem, w którego po raz kolejny wcielił się znany regionalista Piotr Filipowicz. Przed publicznością zaprezentowały się dzieci z Przedszkola w Śmiglu, „motylice” ze szkoły w Starej Przysiece Drugiej, seniorki z Klubu Seniora „Tęcza” działającego przy OPS w Śmiglu oraz śmigielskie mażoretki „Iris” działające przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Śmiglu. Uczestnikom imienin przygrywała także Kapela Podwórkowa „Wiarusy”.

Rozstrzygnięto też konkurs na największy wiatrak zgłoszony w ramach akcji „By legenda stała się faktem zbierzmy 99 wiatraków”. Dyplom i nagroda trafiły do właścicielki wiatraka w Brońsku. Imieniny wiatraków zakończyła dyskoteka.

Zdjęcia, źródło: Urząd Miejski Śmigla