Close

19 kwietnia 2019

Uczcili pamięć kolejnego powstańca [ZDJĘCIA]

W czwartek na cmentarzu komunalnym w Kościanie odsłonięto pamiątkową tabliczkę honorującą Powstańca Wielkopolskiego – Władysława Michalaka.

Była to kolejna akcja upamiętniająca bohaterów walczących o wolność Polski. Tym razem pamiątkowa tabliczka ustawiona została na grobie Władysława Michalaka, który brał czynny udział w Powstaniu Wielkopolskim i I Wojnie Światowej. Później wcielony został do 6. Pułku Strzelców Wielkopolskich. Odznaczony Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym. Jak opowiada syn powstańca, Jan Andrzej Michalak, jego ojciec był najmłodszym z czterech braci, którzy brali udział w wojnie. Jeden z nich został ciężko ranny w szyję podczas walk, drugi dostał się do niewoli we Francji, a trzeci był marynarzem i wysłano go do Japonii. – Jest to bardzo miłe, takie spotkanie tutaj, tym bardziej, że za życia nie doznał tego – mówi pan Andrzej o uroczystości.

W uroczystości wzięli udział także członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej oraz Jarosław Dzikowski, członek Koła Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. W sumie w podobny sposób uczczono już pamięć ponad 60 powstańców.