Close

9 kwietnia 2019

Egzaminy się odbędą mimo strajku!

Jak zapewniają dyrektorzy szkół i włodarze gmin naszego powiatu, egzaminy gimnazjalne są niezagrożone. Udało się skompletować komisje.

Trwający strajk nauczycieli powoduje obawy uczniów i ich rodziców o rozpoczynające się w środę egzaminy gimnazjalne. Dyrektorzy szkół stanęli na wysokości zadania i skompletowali komisje egzaminacyjne, choć nie obyło się bez problemów. Członkowie komisji egzaminacyjnych muszą bowiem posiadać wykształcenie pedagogiczne. W niektórych przypadkach próbowano posiłkować się nauczycielami emerytowanymi. Ci solidaryzują się z kolegami po fachu i odmawiają pracy w komisjach.

Sprawę monitorują na bieżąco włodarze gmin oraz kuratorzy oświaty. – Zarówno w Racocie, jak i Starych Oborzyskach dyrektorzy zapewniają, że egzaminy się odbędą. Komisje składać się będą głównie z nauczycieli z tych szkół, ale też innych placówek – wyjaśnia zastępca wójta gminy Kościan, Mirosław Duda. Z kolei w gminie Śmigiel, jeśli nic się nie zmieni, w komisji zasiądą osoby “z zewnątrz”. – W dwóch przypadkach będą to pracownicy Urzędu Miejskiego z wykształceniem pedagogicznym – zaznacza Danuta Szczepaniak z wydziału organizacyjnego. – Mamy pełne zabezpieczenie na egzaminy po gimnazjum. Nad resztą pracujemy – wyjaśnia z kolei Przemysław Korbik, zastępca burmistrza Kościana. Na razie uwaga skupiona jest jednak głównie na egzaminach gimnazjalnych, bo nie wiadomo czy strajk będzie dalej trwał.

Okazuje się bowiem, że niektóre placówki funkcjonują już niemal normalnie. Tak jest w gminie Krzywiń. – W szkołach w Bieżyniu i Lubiniu odbywają się już lekcje. Najprawdopodobniej w Krzywiniu i Jerce sytuacja wróci do normy w najbliższych dniach – mówi burmistrz Jacek Nowak.

Wszystko zależy jednak oczywiście od ewentualnego porozumienia związkowców z rządem.