Close

15 marca 2019

Kontrole w Śmiglu! Sprawdzą czym palimy w piecach

W gminie Śmigiel będą kontrolować czy w przydomowych piecach są spalane odpady. Kontrole mają to pomóc w walce ze smogiem.

W tym celu gmina Śmigiel zakupiła przenośny detektor smogu. Za jego pomocą ustalą zawartość w powietrzu szkodliwych dla zdrowia pyłów oraz lotnych związków organicznych. – Zainstalowane czujniki pokazują, że problem występuje. Zależy nam na ochronie środowiska, a przede wszystkim na zdrowiu mieszkańców. Liczę, że z dnia na dzień świadomość każdego z nas będzie większa. Wszyscy powinniśmy dbać o nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko – mówi zastępca burmistrz Śmigla, Marcin Jurga. Kontrole rozpoczęto w czwartek, 14 marca.

Gmina podpisała więc umowę z laboratorium, które przeprowadzi badania pobranych próbek. Laboratorium ustali skład chemiczny popiołu. Pokaże to, czy do pieca trafiały niedozwolone odpady. Decyzję o sposobie zakończenia każdej sprawy urzędnicy i policjanci będą podejmować indywidualnie na podstawie oceny zdarzenia. Ci, co palą odpadami muszą jednak liczyć się z wysoką karą.