Close

13 marca 2019

Targi Edukacji i Pracy w Racocie [ZDJĘCIA]

W Racocie odbyły się VII Targi Edukacji i Pracy. Uczniowie kończący szkoły podstawowe i gimnazja mogli zapoznać się z ofertą szkół średnich.

Targi Edukacji i Pracy każdego roku cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i przedstawicieli szkół ponadpodstawowych. Dla tych pierwszych jest to okazja do zdecydowania o swojej przyszłości. Drudzy z kolei przedstawiają oferty skierowane do młodzieży.

W tym roku tradycyjnie w Racocie zjawili się przedstawiciele kilkunastu szkół o różnych profilach i kierunkach kształcenia. Wielu z nich zachęca absolwentów gimnazjów i podstawówek kierunkami, po których łatwo znaleźć pracę. Inni z kolei stawiają na zainteresowania młodych ludzi. Jeszcze inni na nowoczesność nauki. – Jesteśmy tu po to, by uspokoić uczniów i rodziców, rozwiać ich wątpliwości. Chcemy pokazać, że robimy wszystko, by umożliwić każdemu młodemu człowiekowi rozwój życiowych pasji – wyjaśnia Wojciech Morawski, wicedyrektor I LO im. Oskara Kolbera w Kościanie

Najciekawsze jednak są jednak pokazy umiejętności w praktyce. Nie zabrakło, kucharzy prezentujących swoje dzieła, mechaników, geodetów i innych techników z różnego rodzaju urządzeniami. Spore zainteresowanie wzbudził pokaz musztry, gaszenia pożaru, czy obezwładniania przeciwnika. Można się było nawet nauczyć obsługi klientów restauracji, czy mieszania drinków.

Podczas targów prezentowały się jednak nie tylko szkoły, ale też lokalne przedsiębiorstwa i różnego rodzaju instytucje. W tym roku na zaproszenie odpowiedziało aż osiemnaście szkół średnich z regionu, przeważnie szkoły kościańskie, leszczyńskie i poznańskie. Były też placówki z Grzybna, Mosiny, Grabonoga, Nietążkowa oraz Krzywinia.