Close

11 marca 2019

W piątek “Filharmonia bez Filharmonii”

Już w piątek, 15 marca, w Kościanie odbędzie się koncert z cyklu „Filharmonia bez Filharmonii”. Będzie można posłuchać muzyki klasycznej z okresu baroku, XVII i XVIII wieku.

Celem cyklu „Filharmonia bez Filharmonii” jest stworzenie, albo raczej odtworzenie, tradycji regularnej obecności muzyki klasycznej w miejscowościach, które nie mają swoich własnych instytucji kultury muzycznej. W dużych miastach to właśnie filharmonie zapewniają słuchaczom dostęp do twórczości największych twórców muzyki klasycznej. W mniejszych miastach to zadanie spada na barki zajmujących się i tak już wszystkim lokalnych ośrodków kultury. To one zresztą są głównymi partnerami „Filharmonii bez Filharmonii”.

W roku 2019 na cykl złożą się cztery odsłony (marzec, maj, październik, grudzień). W odróżnieniu od „prawdziwych” filharmonii w ramach projektu dominować będzie muzyka barokowa i dzieła, które należą do kanonu XVII i XVIII wieku. To część koncepcji, która zakłada, że uczestnicząc w koncertach, słuchacze będą mieli szansę uzyskać możliwie szeroką perspektywę muzyki barokowej.

Inicjatorem projektu jest Fundacji Muzyki Dawnej „Canor”, znana m.in z organizacji festiwalu „Muzyka w Raju” w lubuskim Paradyżu oraz cyklu koncertowego „Przedsionek Raju”. Strona artystyczna powierzona została artystom związanym ze znaną doskonale z festiwalu orkiestrą Kore oraz młodym polskim muzykom, którzy zdobywają profesjonalne szlify w zespole Green Kore. Od strony muzycznej całością kieruje klawesynistka Joanna Boślak-Górniok, a solistką jest duńska skrzypaczka Jesenka Balic Zunic.

W Kościanie “Filharmonia bez Filharmonii” odbędzie się w piątek, 15 marca, o godz. 15.00 w Kościańskim Ośrodku Kultury. Bilety dostępne w sekretariacie KOK. Kasa czynna od poniedziałku do piątku od 8:00-15:00 oraz w każdy pierwszy wtorek miesiąca od godz. 8.00 do 18.00.
Bilet: 17 zł, ulgowy 12 zł (dzieci, młodzież), 12 zł grupowe – od 10 osób

Program:

Antonio Vivaldi (1678 – 1741) 

Sinfonia C-dur RV 113
Allegro, Grave, Allegro

Koncert skrzypcowy E-dur „La Primavera” RV 269
Allegro, Largo, Allegro 

Koncert skrzypcowy g-moll „L’Estate” RV 315
Allegro non molto, Adagio – Presto, Presto

Sinfonia g-moll RV 156
Allegro, Adagio, Allegro

Koncert skrzypcowy F-dur „L’Autunno” RV 293
Allegro, Adagio molto, Allegro

Koncert skrzypcowy f-moll „L’Inverno” RV 297
Allegro non molto, Largo, Allegro