Close

6 lutego 2019

By zachować tradycję. Minister o wsparciu dla kół gospodyń!

“Tam gdzie jest Koło Gospodyń Wiejskich, tam jest nasza mała Polska”. Takim hasłem podsumowała spotkanie z przedstawicielami kół gospodyń wiejskich minister Andżelika Możdżanowska.

Spotkanie odbyło się w Śmiglu, a wzięli w nim udział przedstawiciele kół z powiatów leszczyńskiego i kościańskiego oraz oczywiście minister Andżelika Możdżanowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Spotkanie dotyczyło wsparcia dla kół gospodyń wiejskich i miało rozwiać wątpliwości i obalić mity, którymi próbowano zniechęcić koła do rejestracji.

Andżelika Możdżanowska wyjaśniła, że dzięki wpisowi do krajowego rejestru kół gospodyń wiejskich, koła zyskują wiele możliwości, których do tej pory nie miały. – Otrzymują osobowość prawną. Dzięki temu mogą otrzymują wsparcie i mogą ubiegać się o dodatkowe finansowanie z rożnych źródeł. Nie ponoszą obciążeń podatkowo-fiskalnych. Nie płacą podatku dochodowego, podatku vat, a zyskują pomoc prawną. Powołaliśmy pełnomocników w Agencjach Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dzięki temu pomoc ta nie jest jednorazowa, ale stała – wyjaśnia pani minister. Nieprawdą jest więc, że poprzez rejestrację koła narażają się na kontrole urzędników.

Możdżanowska opowiadała też o najbliższych planach. W planowanej nowelizacji przepisów umożliwi się rejestracje kołom działającym w miejscowościach, które uzyskały prawa miejskie. Będą też dodatkowe programy dla kół, a więc i dodatkowe środki finansowe. Zachęca więc kolejne do jak najszybszej rejestracji. Zwłaszcza tym, którzy uwierzyli w nieprawdziwe ostrzeżenia przeciwników zmian i rządu. W samej tylko Wielkopolsce bowiem rozdysponowane zostało 9 milionów złotych, z których skorzystało około 900 KGW.

O tym, że nowe przepisy pozwalają się rozwijać świadczą statystyki. Potwierdzili to też obecni na sali członkowie kół, którzy dziękowali minister za nowe możliwości. Wiele z nich bowiem zostało reaktywowanych, powstały też nowe. Dzięki temu kolejne pokolenia mogą uczyć się od starszych, a tradycje zostaną zachowane.

W powiecie kościańskim rejestracji dokonało na razie 6 kół – 3 z gminy Kościan, 2 z gminy Śmigiel i 1 z gminy Krzywiń. Z kolei w powiecie leszczyńskim zarejestrowało się 7 kół.