Close

12 stycznia 2019

Remont ratusza ruszy w kwietniu!

Wraz z początkiem kwietnia rozpocząć się ma remont ratusza w Kościanie. Rewitalizacja jest okazją by dostosować budynek do wymogów bezpieczeństwa, dla osób niepełnosprawnych, a także by zasadzić… chwasty

W najbliższych dniach ma zostać rozpisany konkurs na remont ratusza w Kościanie. Prace miałyby się rozpocząć na początku kwietnia. – Jest to bardzo poważne przedsięwzięcie. Musimy wyprowadzić na czas remontu z ratusza muzeum ze wszystkimi zbiorami, Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej, a także Urząd Stanu Cywilnego. Musimy zacząć prace od zaraz – podkreśla burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz.

W ramach prac odnowiony i pozbawiony niepotrzebnych elementów będzie dach. Przy głównym wejściu wykonane zostaną nowe schody oraz pochylnie dla wózków. Ratusz zostanie też otynkowany. Wokół ratusza pojawią się również… chwasty. Będzie to koszczka, od której Kościan miał wziąć swoją nazwę. Nie będą remontowane pomieszczenia Urzędu Stanu Cywilnego na parterze, ponieważ niedawno je odnowiono. Jedną z najważniejszych zmian na tej kondygnacji będzie pojawienie się windy. Wyeksponowany zostanie zabytkowy sejf, który będzie dodatkową atrakcją dla odwiedzających ratusz i muzeum. Sala ślubów ma się powiększyć i zyskać nowe funkcje.

Na pierwszym piętrze pojawi się Regionalny Punkt Edukacji i Informacji o Regionie i wielofunkcyjna sala ze stałą wystawą, stanowiąca pierwszy punkt zwiedzania miasta. Na piętrze drugim pomieszczenia biurowe zamienią się na miejsca kolejnych wystaw. Wyżej, na piętrze wykorzystywanym do tej pory jako magazyn pojawią się ekspozycje, a także pomieszczenia biurowe dla muzeum oraz innych podmiotów. Zwiedzający będą mogli obejrzeć wieżę zegarową, z unikatowym mechanizmem zegara.

Prace w ratuszu mają potrwać około roku. Po zakończeniu remontu ratusza ma ruszyć także rewitalizacja płyty Rynku, jednakże w związku z licznymi utrudnieniami w mieście, możliwe, że nieco się opóźni.