Close

12 stycznia 2019

Rekonstrukcja historyczna w Śmiglu [ZDJĘCIA, FILM]

Z okazji 100. rocznicy wymarszu Kompanii Śmigielskiej do Powstania Wielkopolskiego odbyła się rekonstrukcja historyczna w Śmiglu.

Rekonstrukcja historyczna w Śmiglu odbywała się niedaleko Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej. Przygotowała ją Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Leszno”. O tamtych czasach, wydarzeniach i tle historycznym opowiadał z kolei Piotr “Kruszyna” Kaźmierczak, który od wielu lat zajmuje się rekonstrukcjami. Jest więc często zapraszany jako komentator. – Śmigiel ma piękną kartę w Powstaniu Wielkopolskim. Tutaj tworzono oddziały, które przerzucano w najbliższe miejsca zapalne, do walki – opowiada. Właśnie taką hipotetyczną sytuację ukazali rekonstruktorzy. Była to zasadzka niemiecka na konwój polskich powstańców. Dzięki sprawnemu dowództwu udało się nie tylko przejąć kontrolę nad polem walki, ale także zdobyć stanowiska żołnierzy pruskich.

Po zakończonych pokazach publiczność i uczestnicy przenieśli się na teren Śmigielskiej Kolejki Wąskotorowej. Tam serwowano wojskową grochówkę, można było sobie zrobić zdjęcie z rekonstruktorami, odwiedzić punkt wydawania przepustek i otrzymać taką przepustkę oraz obejrzeć repliki broni i wyposażenia z tamtego okresu. Podczas rekonstrukcji nie zabrakło też członków Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.