Close

8 stycznia 2019

Uczniowie “Ratajczaka” w Mediolanie

Kolejna grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka odbywała zagraniczne staże. Tym razem 21 osób wyjechało rozwijać swoje umiejętności do Mediolanu.

Z wyjazdu na zagraniczne praktyki skorzystało 16 techników reklamy oraz 5 kucharzy. Ci pierwsi uczyli się tam obróbki graficznej produktów, oceniania użyteczności stron internetowych, czy różnych metod reklamy, a drudzy, poznawali nowe smaki, sposoby oraz techniki gotowania. Jak sami przyznają, było to dla nich niesamowite doświadczenie. Mogli zaobserwować inne style pracy, podejście do niej, a nawet stosunki panujące pomiędzy współpracownikami, które były partnerskie, co w Polsce nie zdarza się często. Pracowali też w wielokulturowym środowisku, poznawali więc też nie tylko zwyczaje włoskie. – Było to niezwykle interesujące doświadczenie. Widać znaczną różnicę w sposobie komunikacji między ludźmi. Włosi są bardzo życzliwi i pomocni, nawet jeśli występuje bariera językowa – opowiada Piotr Koczorowski, uczący się w zawodzie technik reklamy.

Łatwo nie było, zwłaszcza na początku. Kościan nie jest przecież dużym miastem, a wielu stażystów pochodzi z pobliskich, jeszcze mniejszych miejscowości. Mediolan z kolei to niemal 1,5-milionowe miasto. Sporym wyzwaniem na początku było więc nauczenie się korzystania z różnych form transportu. Niektórzy, by dostać się do miejsca odbywania praktyk, musieli korzystać z autobusów, metra, pociągów, a do tego jeszcze iść pieszo. Poradzili sobie z tym zadaniem wyśmienicie, choć nie brakowało drobnych pomyłek. Niespodzianki czekały na nich do samego końca. Nawet powrót opóźnił się o kilka godzin, a samolot, zamiast w Poznaniu, wylądował w Warszawie.

Uczniów mocno chwalą też opiekunki projektu, które same zaskoczone były, jaka zmiana zaszła u uczniów. Przede wszystkim są pod wrażeniem, że w ogóle poradzili sobie w tak wielkim mieście i nie mieli większych problemów z komunikowaniem się ze współpracownikami i rodzinami, u których mieszkali. Stali się też bardziej otwarci. Jak podkreślają opiekunki uczniowie nabyli wiele umiejętności, które na pewno pomogą im w przyszłej karierze. Na miejscu nad uczniami czuwały Małgorzata Jaśniak i Marzena Buchowska, a dołączyły później także Romana Woroch i Karolina Brzozowska. Już niedługo kolejna grupa uczniów pojedzie na praktyki, tym razem do Bristolu w Wielkiej Brytanii.