Close

3 grudnia 2018

Dofinansowanie na rewitalizację Rynku!

Kościan otrzyma dofinansowanie na rewitalizację Rynku i ratusza, a także ulicy Wrocławskiej. Inwestycja kosztować ma prawie 8,5 miliona złotych i trwać około dwóch lat.

Jak poinformował burmistrz Kościana, Piotr Ruszkiewicz, o dofinansowanie ubiegało się około 90 jednostek, a wniosek złożony przez nasz urząd znalazł się w najlepszej dziewiątce. To właśnie ta grupa otrzyma dofinansowanie, ale potwierdzi to jeszcze uchwała zarządu województwa. Kościan znajduje się na miejscu 6 ex-aequo z dwoma innymi projektami. – Jest to naprawdę ogromny sukces. Projekt obejmuje rewitalizację Rynku i ratusza oraz ul. Wrocławskiej – mówi burmistrz. Dofinansowanie wyniesie nieco ponad 5 milionów złotych.

Rewitalizacja ma potrwać dwa lata, a jej szczegóły mamy poznać w najbliższym czasie. Na pewno ratusz dostosowany będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych, a wewnątrz znajdzie się winda. Doczeka się też remontu wewnątrz, jak i na zewnątrz. Na swoim miejscu pozostaną tablicę upamiętniające poległych, a dodatkowo zostaną podświetlone. Ma być także dostępna dla zwiedzających i mieszkańców wieża ratusza. – Był to jeden z trudniejszych projektów. Nie mieliśmy zbyt wielkich nadziei na to, że uda się uzyskać wsparcie, dlatego tak to nas cieszy – podkreśla zastępca burmistrza, Maciej Kasprzak.

Jak podkreślają władze miasta rewitalizacja ta nie będzie łatwa. Na czas remontu trzeba będzie przenieść muzeum i zmienić funkcjonowanie urzędu stanu cywilnego. Z kolei Rynek to droga powiatowa, potrzebna jest więc współpraca ze Starostwem Powiatowym w Kościanie. Prawdopodobnie też podzielone między miastem i powiatem zostaną koszty rewitalizacji. O szczegółach mamy jednak dowiedzieć się w najbliższym czasie.