Close

30 listopada 2018

Powstał mural na szkole w Śmiglu

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Śmiglu powstał mural. Mural na szkole w Śmiglu ma upamiętnić walczących o wolność.

Mural na szkole w Śmiglu przedstawia ludzi reprezentujących różne klasy i zawody. Polaków symbolizujących pokolenia podejmujących nieustanną walkę o życie w niepodległej ojczyźnie. Na malowidle ukazano postacie znane z historii ziemi śmigielskiej, ale także współczesnych mieszkańców gminy. Możemy więc zobaczyć tam Powstańców Wielkopolskich: Witolda Łukomskiego i Józefa Kaźmierczaka. Powstańca Warszawskiego Wojciecha Psarskiego, a także żonę generała Jana Henryka Dąbrowskiego, Barbarę Chłapowską-Dąbrowską.

Trzej współcześni mieszkańcy symbolizują z kolei pokolenie tworzące dziś demokrację. Są to Dawid Tomaszewski, Krzysztof Wojciechowski oraz Sasza Motylski, którzy wzięli udział w konkursie na twarze murala. Mural na zlecenie gminy Śmigiel wykonała Fundacja Zielonej Przestrzeni – Grupa Mural. Przedsięwzięcie uzyskało dofinansowanie z Samorządu Województwa Wielkopolskiego w wysokości 10 tysięcy złotych. Koszt całego przedsięwzięcia to nieco ponad 21 tys. zł.

Zdjęcia: KS